Toksoplazmoza związana z wybuchami gniewu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zakażenie toksoplazmozą może stymulować w mózgu zmiany biochemiczne powodujące niekontrolowane wybuchy złości i zachowania agresywne - wynika z badań opublikowanych przez "Journal of Clinical Psychiatry".

Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego ustalili, że stosunkowo niegroźny pasożyt Toxoplasma gondii może przyczyniać się do okresowego zaburzenia eksplozywnego (ang. intermittent explosive disorder, IED), charakteryzującego się nadmierną reakcją na stresujące sytuacje, wybuchami złości oraz agresji słownej lub fizycznej. IED występuje u większej części populacji niż zaburzenia dwubiegunowe i schizofrenia razem wzięte.

Do zakażenia pierwotniakami T. gondii może dojść po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa z bradyzoitami T. gondii albo przez kontakt z odchodami lub śliną kotów, które są żywicielem ostatecznym pasożyta.

W badaniach wzięło udział 358 osób, z których jedna trzecia miała okresowe zaburzenia eksplozywne. Pozostałe osoby były zdrowe psychicznie lub zdiagnozowano u nich innego rodzaju zaburzenia. Badania krwi wykazały, że osoby z IED były nosicielami pasożyta T. gondii dwukrotnie częściej niż osoby zdrowe (odpowiednio 22 proc. i 9 proc.). W grupie z innymi zaburzeniami zdrowia psychicznego toksoplazmozę zidentyfikowano u 16 proc. osób. U wszystkich osób z toksoplazmozą stwierdzono większą skłonność do zachowań agresywnych.

Naukowcy podkreślają, że zaobserwowana zależność nie ma charakteru przyczynowo-skutkowego i nie są znane mechanizmy leżące u jej podstaw. Podczas kolejnych badań zamierzają sprawdzić, czy leczenie toksoplazmozy może zmniejszyć poziom agresji.(PAP)

koc/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera