Copernicus: dym z kanadyjskich pożarów dodarł do Europy

EPA/GOVERNMENT OF MANITOBA 29.05.2025
EPA/GOVERNMENT OF MANITOBA 29.05.2025

Dym z kanadyjskich pożarów przekroczył Atlantyk i dotarł do Europy, w tym do Grecji i Francji – podała we wtorek agencja AFP, powołując się na europejski serwis monitoringu jakości powietrza Copernicus (CAMS). Jak podkreślono, dym, choć zawiera tlenek węgla czyli czad, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

"Dym z pożarów lasów w kanadyjskich prowincjach Manitoba i Saskatchewan przekroczył Atlantyk, docierając w ostatnich dniach do Europy" na bardzo dużych wysokościach – oświadczył CAMS. Pierwsze smugi zauważono 18 i 19 maja nad Morzem Śródziemnym, w tym w Grecji. Drugie, pojawiły się 1 czerwca w północno-zachodniej części Europy. Według naukowców wysokie stężenie tlenku węgla może utrzymywać się we wtorek w kotlinie paryskiej, w północnej części Francji.

Naukowcy przewidują, że w tym tygodniu nad kontynent dotrą kolejne strumienie zanieczyszczenia.

Według Copernicusa "spodziewany dym nie powinien mieć znaczącego wpływu na jakość powietrza przy powierzchni (ziemi), ponieważ takie zjawisko występuje przede wszystkim na dużych wysokościach". Dym może spowodować, że niebo będzie zamglone, a zachodzące Słońce przyjmie kolor czerwony lub pomarańczowy.

Manitoba, prowincja w środkowej Kanadzie, oraz Saskatchewan, w zachodniej części kraju, ze względu na występujące tam pożary ogłosiły pod koniec maja stan wyjątkowy. Z obszarów zagrożenia ewakuowano tysiące mieszkańców. Według prognoz kanadyjskich władz w związku z występującymi ekstremalnymi suszami spodziewane są kolejne pożary w tych samych regionach w czerwcu i lipcu.

Copernicus podał, że od początku kwietnia ogień trawi tajgę na Dalekim Wschodzie Rosji. Pożary lasów na wschód od jeziora Bajkał uwolniły przez ostatnie dwa miesiące "ok. 35 megaton węgla" do atmosfery.(PAP)

mzb/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NARONG SANGNAK  20.12.2022

    WHO: w 2024 roku ponad 14 mln dzieci nie przyjęło żadnej szczepionki

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zwiększenie aktywności fizycznej w jakimkolwiek wieku może wydłużać życie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera