„Krzyż i korona” – premiera popularnonaukowego filmu o chrzcie Polski

Dlaczego Mieszko I przyjął chrzest - co mógł na tym zyskać, a co stracić? Kiedy i gdzie ochrzczono naszego pierwszego historycznego władcę? Czy Mieszko rzeczywiście zwalczał skutecznie starą wiarę i zabiegał o chrystianizację swych poddanych? Premiera filmu, który w barwny sposób przybliży odpowiedzi na te pytania, odbędzie się w kwietniu w TVP1 i TVP Historia.

Film „Krzyż i korona” to kolejna z serii fabularyzowanych produkcji dokumentalnych w reżyserii Zdzisława Cozaca. Cykl „Tajemnice początków Polski” liczy już cztery odcinki, poruszające różne tematy, dotyczące wydarzeń rozgrywających się na terenie obecnej Polski w pradziejach i w okresach historycznych. Filmy w tej serii zdobyły kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą. W 2013 roku Zdzisław Cozac był nominowany za cykl „Tajemnice początków Polski” w konkursie Serwisu PAP - Nauka w Polsce „Popularyzator Nauki”.

Film zaprezentuje najnowszy stan wiedzy o chrzcie Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów, oraz jego szerszy kontekst – od czasów przedchrześcijańskich do koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r.

„Jak w każdej z dotychczasowych części serii, krótkie wypowiedzi naukowców przeplatają się z barwnymi inscenizacjami przedstawianych wydarzeń i animacjami odkrywanych przez archeologów obiektów” – zapowiada Zdzisław Cozac.

W filmie wystąpią znani historycy i archeolodzy, którzy zaprezentują swoje hipotezy i obalą utrwalone w popularnym obiegu mity, związane z wprowadzaniem przez Piastów nowej wiary. Nie zabraknie też scen fabularyzowanych, które obrazować będą m.in. przybycie Dobrawy do Mieszka, bitwę piastowskiego księcia z Wieletami, chrzest Mieszka, zaprowadzenie chrześcijaństwa wg obrazu Jana Matejki, niszczenie pogańskich „bałwanów”, czy spotkanie Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w Gnieźnie w 1000 r. Film zamyka scena koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 r., która potwierdzała wysoką rangę wczesnopiastowskiej Polski w chrześcijańskiej Europie. W inscenizacjach do filmu uczestniczyło kilkudziesięciu odtwórców historycznych pod wodzą Alberta Kiszkurno z Drużyną Wojów Piastowskich „Jantar”.

„Film >>Krzyż i korona<< pokazuje, że mimo wielu nowych informacji uzyskanych w ostatnich latach dzięki rozwojowi nauki, chrzest Mieszka i początki chrystianizacji w państwie pierwszych Piastów kryją nadal wiele tajemnic i są przedmiotem naukowych sporów. Mimo wszystko ważne jest, by spojrzeć na te wydarzenia z dzisiejszej perspektywy i przełamać ciągle żywe w popularnym obiegu fałszywe stereotypy” – podsumowuje Cozac.

„Krzyż i korona” to największy nowocześnie zrealizowany film dokumentalny, jaki powstał na temat chrztu Mieszka I i chrystianizacji państwa pierwszych Piastów. Premiera będzie miała miejsce 16 kwietnia o godz. 21.00 w TVP Historia, a w TVP1 – 18 kwietnia o godz. 22.05.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera