Dwa białka które stłuszczają wątrobę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Białka p38 gamma oraz p38 delta wpływają na proces gromadzenia się tłuszczu w wątrobie – informuje pismo „EMBO Journal”.

Stłuszczenie wątroby, czyli nadmierne gromadzenie się tłuszczu w wątrobie należy do chorób najczęściej występujących w krajach wysoko rozwiniętych (występuje u około 30 proc. dorosłej populacji). Sprzyjają mu otyłość, cukrzyca oraz nadmierne spożycie alkoholu.

Stłuszczenie może spowodować marskość wątroby i jej niewydolność, zwiększa ryzyko cukrzycy i może doprowadzić do rozwoju raka wątroby. Możliwości leczenia są obecnie bardzo ograniczone.

Stłuszczenie rozpoczyna się od nieprawidłowego nagromadzenia w wątrobie trójglicerydów, co wywołuje reakcje zapalną. W przebiegu wielu chorób w proces zapalny zaangażowane są białka. p38 gamma oraz p38 delta.

Hiszpański zespół dr Guadalupe Sabio z Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III (CNIC) odkrył podwyższony poziom tych białek w wątrobach otyłych pacjentów. Następnie naukowcy posłużyli się szczepem myszy niezdolnych do wytwarzania p38 gamma i p38 delta w neutrofilach – komórkach biorących udział w procesie zapalnym. Okazało się, że te dwa białka kontrolują migrację neutrofili do wątroby. Bez neutrofili tłuszcz nie gromadzi się w wątrobie.

Autorzy badań uważają, że blokowanie p38 gamma i p38 delta specyficznymi inhibitorami mogłoby znaleźć zastosowanie w leczeniu i profilaktyce stłuszczenia wątroby, a nawet cukrzycy. (PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera