
Hamując powstawanie w mózgu komórek odpornościowych zwanych mikroglejem można powstrzymać postęp choroby Alzheimera – wynika z przeprowadzonych na myszach badań, o których informuje „Brain”.
Według jednaj z hipotez chorobę Alzheimera powoduje przebiegający w mózgu proces zapalny. Wcześniejsze badania pośmiertne mózgów osób, które chorowały na alzheimera wykazały obecność większej niż normalnie liczby komórek mikrogleju. Dlatego naukowcy z University of Southampton postanowili zablokować powstawanie tych komórek u myszy z odpowiednikiem ludzkiego zespołu alzheimera.
Myszom podano GW2580 - lek blokujący receptor CSF1R, od którego zależy powstawanie mikrogleju w mózgu. W rezultacie zwierzęta miały mniej problemów z pamięcią i zachowaniem. Lek zapobiegł także utracie połączeń pomiędzy komórkami mózgowymi, która zwykle występuje u chorych na alzheimera. Zdaniem ekspertów dalsze badania mogą doprowadzić od powstania nowych metod leczenia.
Jak dotąd większość leków stosowanych u chorych na demencję miała za zadanie eliminacje złogów amyloidowych. Jednak eksperyment naukowców z Southampton wskazuje, że pierwotną przyczyną zaburzeń może być proces zapalny, zaś blaszki amyloidowe to skutek tego procesu. (PAP)
pmw/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.