
Zespół portugalskich archeologów natrafił na Azorach na ruiny jednej z najstarszych świątyń tego archipelagu, położonego na Atlantyku. Ruiny świątyni znajdują się pod jednym z klasztorów na wyspie Sao Miguel.
Jak przekazał regionalnym mediom portugalski archeolog Diogo Teixeira Dias, do odkrycia ruin jednej z najstarszej budowli sakralnej Azorów doszło w trakcie prac badawczych prowadzonych przy użyciu georadaru.
Naukowiec wyjaśnił, że tego rodzaju badania służące „prześwietleniu gruntu” przeprowadzone zostały po raz pierwszy na wyspie Sao Miguel w marcu br.
Sprecyzował, że prace badawcze objęły miejscowość Vila Franca do Campo, w szczególności zniszczone wskutek trzęsienia ziemi w 1522 r. pierwotne centrum historyczne tego miasteczka.
To właśnie podczas kataklizmu, jak wyjaśnił Dias, doszło do zniszczenia działającego wówczas w Vila Franca do Campo kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Obiekt ten uchodził za jedną z najstarszych świątyń na tym zasiedlanym przez Portugalczyków od XV w. archipelagu.
Archeolog wyjaśnił, że po badaniach georadarem naukowcy doszli do przekonania, że pod ruinami starego kościoła parafialnego mogą zostać znalezione miejsca pochówku. „Liczymy, że dostarczą nam one cennych informacji o historii wyspy Sao Miguel” - dodał Dias.
Sprecyzował, że dawna świątynia znajduje się pod fundamentami klasztoru św. Andrzeja, gdzie naukowcy spodziewają się również znaleźć fragmenty dzieł sztuki sakralnej. Część z nich mogła zostać przetransportowana na wyspę z Portugalii kontynentalnej.
Jak zapowiedział Teixeira Dias, pierwszych prac wykopaliskowych w Vila Franca do Campo należy spodziewać się już w maju tego roku.
Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
zat/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.