Nauka dla Społeczeństwa

18.08.2022
PL EN
12.11.2015 aktualizacja 12.11.2015

Sprawne nogi – sprawny mózg

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Starsze panie o mocnych nogach są bardziej sprawne umysłowo – informuje pismo "Gerontology”.

Naukowcy z King\'s College w Londynie przez dziesięć lat obserwowali ponad 150 par bliźniaczek, których wiek na początku eksperymentu wynosił od 43 do 73 lat.

Autorzy badań oceniali między innymi sprawność mięśni nóg, która jest dobrym wskaźnikiem odpowiednio częstego wykonywania ćwiczeń fizycznych, niezbędnych do zachowania sprawnego mózgu. Za pomocą odpowiedniego urządzenia oceniano zarówno siłę, jak i szybkość skurczów mięśni, a komputerowym testem – pamięć oraz zdolność do przetwarzania informacji.

Okazało się, ze bliźniaczki o mocniejszych na początku badania nogach po dziesięciu latach lepiej zachowywały sprawność umysłową i miały mniej zmian w mózgu. Mocne nogi okazały się najbardziej związanym ze sprawnością mózgu czynnikiem spośród branych pod uwagę.

Prawdopodobnie pod wpływem ćwiczeń w organizmie uwalniają się substancje, które mogą poprawiać działanie starzejącego się mózgu. Naukowcy zaznaczają, że aby potwierdzić uzyskane wyniki, potrzebne będą dalsze prace. Trudno bowiem oddzielić wpływ sprawności mięśni nóg od innych czynników mogących oddziaływać na mózg, a przeprowadzone badanie nie skupiało się na demencji. (PAP)

pmw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022