Osoby "otwarte" mają większe zdolności muzyczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Mówi się, że praktyka czyni mistrza. Z nowych badań wynika, że o zdolnościach muzycznych przesądza również osobowość. Dotyczy to nawet tych osób, które nie grają na instrumencie - informują naukowcy w "Journal of Research in Personality".

Posiadanie cechy osobowości określanej jako \"otwartość na doświadczenie\" wskazuje na muzyczne zdolności - twierdzą psychologowie z University of Cambridge i Goldsmiths University (W. Brytania).

Otwartość to jeden z pięciu czynników (obok neurotyczności, ekstrawersji, ugodowości i sumienności), jakie pojawiają się w modelu osobowości określanym jako Wielka Piątka. Osoby, które w badaniach \"otwartości\" uzyskują wysokie oceny, mają też większą wyobraźnię, szeroki zakres zainteresowań, są otwarte na nowe sposoby myślenia i zmiany w otoczeniu.

Jeśli chodzi o muzykę - dotychczas utrzymywano, że kluczem do sukcesu jest czas poświęcony na ćwiczenia. Teoria ta stała się popularna, gdy pisarz i publicysta Malcolm Gladwell wykazał, iż wystarczy 10 tys. godzin, aby stać się ekspertem w dowolnej dziedzinie - niezależnie od tego, czy chodzi o sport, muzykę, sztuki plastyczne czy szachy.

Naukowcy mówią jednak, że oprócz wytrwałych ćwiczeń, o sukcesie decydują też inne czynniki.

Autorzy publikacji sprawdzili to na ponad 7 tys. ochotników, w ramach największego badania osobowości i oceny zdolności muzycznych.

Zespół badawczy pod kierunkiem Davida Greenberga z University of Cambridge przebadał uczestników pod kątem zdolności muzycznych, np. pamięci muzycznej czy poczucia rytmu. Wyniki badania zostały zestawione z wynikami uzyskanymi w badaniu Wielkiej Piątki: neurotyczności, ekstrawersji, otwartości na doświadczenie, ugodowości i sumienności.

Naukowcy stwierdzili, że oprócz doświadczenia związanego z praktyką, dobrym prognostykiem zdolności muzycznych jest też otwartość na doświadczenie.

Ludzie uzyskujący wysokie wyniki w kategorii \"otwartość\" są otwarci na nowe sposoby myślenia, podczas gdy osoby osiągające wynik niski są bardziej przywiązane do tego, co znają, lubią rutynę i bywają przywiązane do wartości tradycyjnych. Osoba osiągająca wysoki wynik w kategorii \"otwartość\" prawdopodobnie co roku jeździ na wakacje w coraz to nowe miejsce, podczas gdy ktoś z wynikiem niskim trzyma się wytrwale jednej sprawdzonej miejscówki.

Naukowcy zauważyli, że ludzie oceniający wyżej własne zdolności muzyczne cechuje nie tylko otwartość, ale i ekstrawersja.

Ustalili również, że związki pomiędzy osobowością i uzdolnieniami muzycznymi są obecne nawet u tych badanych, którzy deklarują, że na niczym nie grają. Są więc osoby, które mają potencjalny talent muzyczny, ale nie są go świadome - tłumaczą autorzy badania.

Materiał w \"Journal of Research in Personality\" jest kolejnym, poświęconym związkowi zachowań związanych z muzyką a cechami osobowości. W lipcu Greenberg opublikował w PLOS ONE wyniki badań wskazujących na to, że preferencje muzyczne mają związek ze sposobem myślenia. Istnieje wyraźny związek pomiędzy naszą skłonnością do analizy lub empatii a rodzajem i głębokością emocji, jakich poszukujemy w muzyce - stwierdził wówczas.

Osoby bardziej empatyczne - mające większą zdolność do tego, by rozpoznawać, przewidywać i reagować na emocje innych ludzi - mają większy pociąg do muzyki łagodnej, bardziej smutnej, poetyckiej i zmysłowej, jak np. R&B, soft rocka czy tzw. adult contemporary, czyli \"muzyki dla dojrzałego słuchacza\", która obejmuje utwory z różnych gatunków, od lat 70. po współczesne, z pominięciem muzyki agresywnej, młodzieżowej, techno i dance. W innym kierunku idą ludzie o skłonnościach analitycznych (zwani \"organizatorami\"), poszukujący brzmień typowych dla punka, heavy metalu, jazzu awangardowego i hard rocka.

Osoby, które chcą się dowiedzieć, jak wypadają pod względem zdolności muzycznych, a także preferencji i osobowości mogą wykonać testy na stronie http://www.themusicquiz.org (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kryształy inspirowane biologią odzyskują wodę z powietrza

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Pierwszy podwójny przeszczep płuc wykonany z użyciem robota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera