41 naukowców i trzy zespoły badawcze są laureatami Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy, artystyczny, rozprawy habilitacyjne, doktorskie w roku 2014. Jednym z laureatów jest aktor i reżyser, prof. Jerzy Stuhr z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.
Sześcioro uczonych otrzymało Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. W tym gronie znaleźli się: prof. Piotr Bizoń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Grzegorz Chałasiński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, prof. Jerzy Stuhr z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz prof. Anetta Undas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół prof. Andrzeja Czerwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy opracowali \"Wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy\", który jest nowatorską w skali światowej modyfikacją klasycznego akumulatora tego typu.
Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymali: prof. Eugeniusz Rusiński i dr inż. Marcin Kowalczyk z Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę trzecią przyznano zespołowi, kierowanemu przed dra n. med. Pawła Tabakowa z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki nagrodzono dziesięcioro badaczy. Z kolei nagrodami za wyróżnione rozprawy doktorskie uhonorowano 25 naukowców.
Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.
Pełna lista nagodzonych jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie: http://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-kancelarii-prezesa/nagrody-premiera/1983,Nagrody-Prezesa-Rady-Ministrow-za-dzialalnosc-naukowa-naukowo-techniczna-lub-art.html
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.