17 książek nominowanych do nagrody "Złotej Róży"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

17 książek popularnonaukowych nominowano w konkursie o nagrodę "Złotej Róży". Przyznawana jest twórcom najlepszej, napisanej po polsku książki popularnonaukowej, służącej rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniającej się wybitną formą literacką.

Przyznawana od 2007 roku jest coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”.

W tym roku wśród nominowanych znaleźli się: Zasław Adamaszek za książki \"Elektrotechnika, elektronika, miernictwo\" (wyd. PWN) oraz \"Modelarstwo i robotyka\" (wyd. PWN) napisaną wspólnie z Dagmarą Kiragą; Zbigniew Berent za publikację \"Sprzedaż, marketing, biznes. Reguły i realia\" (wyd. Novae Res). Autorką dwóch nominowanych pozycji jest wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska. Nominowano napisane przez nią książki \"Dźwięk\" (wyd. Hokus-Pokus) oraz \"Pomyleni. Chorzy bez winy\" (wyd. PWN).

Kolejne nominowane publikacje to: \"Historia słabych. Reportaż i życie w Dwudziestoleciu (1918-1939)\" (wyd. Universitas) autorstwa Urszuli Glensk; \"Chemia\" (wyd. PWN) napisaną przez Angelikę Gumkowską; \"Młot na poetów albo Kronika ściętych głów\" (wyd. słowo/obraz terytoria) autorstwa Jerzego Limona; \"Bóg bez znaczenia\" (wyd. CiS) spod pióra Janusza A. Majcherka.

Katarzynę Łubieńską i Jacka Woźniaka nominowano za książkę \"Informatycy\" (Wydawnictwo Akademickie Sedno); Tomasza Mazura za \"O stawaniu się stoikiem\" (wyd. PWN); Witolda Mikołajczaka za \"Grochów 1831. Niedokończona bitwa\" (wyd. Novae Res); Zbigniewa Mikołejkę za \"We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie\" (wyd. słowo/obraz terytoria); Piotra Osękę za \"My, ludzie z Marca. Autoportret pokolenia ’68\" (wyd. Czarne).

Do kolejnych nominowanych pozycji należą: \"Zamki konwentualne państwa krzyżackiego w Prusach\" (wyd. słowo/obraz terytoria) Tomasza Torbusa; \"Genialni. Lwowska szkoła matematyczna\" (wyd. Iskry) Mateusza Urbanka; \"Sport w Zakopanem w okresie dwudziestolecia międzywojennego\" (wyd. Novae Res) Macieja Urbaniaka.

Zwycięzcę wybierze jury, w skład którego wchodzą: prof. Magdalena Fikus i dr Stanisław Bajtlik - reprezentujący Festiwal Nauki w Warszawie oraz Tomasz Łubieński i Małgorzata Borczak z miesięcznika „Nowe Książki\".

Pierwszym laureatem „Złotej Róży” był przyrodnik, lekarz weterynarii Andrzej Kruszewicz, którego uhonorowano za dwutomowe dzieło „Ptaki Polski”. W kolejnych latach nagrody otrzymali m.in.: muzykolog Tadeusz Tomaszewski za tom „Chopin”, fizyk Tomasz Rożek za zbiór rozmów z naukowcami „Nauka po prostu. Wywiady z wybitnymi” oraz Barbara Kosmowska-Ceranowicz za opracowanie „Bursztyn w Polsce i na świecie”. Ostatnim laureatem nagrody został dr Marek Grajek, którego nagrodzono za książkę „Nie tylko Enigma. Ryba, która przemówiła” wydaną przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera