
Przeszczep komórek macierzystych może całkowicie zregenerować uszkodzoną wątrobę - twierdzą szkoccy badacza na łamach „Nature Cell Biology”. Powołują się oni na eksperymenty na myszach.
Prof. Stuart Forbes z uniwersytetu w Edynburgu wyjaśnia, że do badań wykorzystano komórki macierzyste pobrane z dróg żółciowych gryzoni. Po wstrzyknięciu do miejsca, w którym doszło do uszkodzenia wątroby, przyczyniły się one do niemal całkowitego jej odtworzenia.
Specjalista twierdzi, że takie zabiegi mogą być przydatne u osób, które nie mogą zostać zakwalifikowane do przeszczepu wątroby lub nie mogą doczekać się dawcy. Planowane są pierwsze podobne eksperymenty z użyciem ludzkich komórek.
Wątroba potrafi się regenerować, do jej odtworzenia może dojść nawet wtedy, gdy zostanie zniszczona połowa tego narządu. Czasami jednak zamierają procesy jej regeneracji napędzane przez hepatocyty, główne komórki miąższu tego narządu. Najczęściej dzieje się tak, gdy dojdzie do znacznego uszkodzenia wątroby.
Prof. Forbes uważa, że komórki niezbędne do transplantacji można pozyskać od dawców, których wątroby nie nadają się do przeszczepu. Znacznie zwiększyłoby to możliwości ratowania chorych ze schyłkową niewydolnością tego narządu.
Dyrektor Medical Research Council, dr Rob Buckle twierdzi, że eksperymenty te mogą w przyszłości zrewolucjonizować metody regeneracji wątroby przy użyciu technik mało inwazyjnych. (PAP)
zbw/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.