Siedzący tryb życia sprzyja chorobie Alzheimera

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Badanie z udziałem grupy Amerykanów po 50. roku życia wykazało, że długotrwałe siedzenie może stanowić niezależny czynnik ryzyka choroby Alzheimera. Szczególnie dotyczy to osób z genetycznie uwarunkowanym wyższym ryzykiem zachorowania.

Jak podają naukowcy z Vanderbilt University, aż 6 mln Amerykanów cierpi z powodu choroby Alzheimera. W Polsce na chorobę Alzheimera i schorzenia pokrewne choruje ok. 350 tys. osób.

Autorzy badania przedstawionego w piśmie „Alzheimer's & Dementia” zauważyli, że jednym z czynników ryzyka może być tzw. siedzący tryb życia. Zauważyli oni związek między takimi nawykami, a zmniejszeniem w mózgu obszarów, które ulegają uszkodzeniu w przebiegu schorzenia.

W swoim projekcie poprosili ponad 400 ochotników o noszenie przez tydzień zegarka monitorującego nieustannie ruch. Wyniki odnieśli do obrazów mózgu oraz wyników testów sprawdzających zdolności poznawcze, uzyskiwanych w ciągu siedmioletniego okresu obserwacji.

Osoby, które więcej czasu spędzały w pozycji siedzącej, doświadczały silniejszego pogorszenia możliwości intelektualnych oraz silniejszych zmian neurodegeneracyjnych – uwaga – niezależnie od ilości ćwiczeń fizycznych.

Zależności te były silniejsze wśród osób ze znaną mutacją genetyczną APOE-e4 predysponującą do rozwoju choroby Alzheimera.

"Zmniejszenie ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera to nie tylko kwestia codziennych ćwiczeń fizycznych. Ograniczenie czasu spędzanego na siedząco, nawet jeśli ćwiczymy codziennie, zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju choroby" – podkreśla prof. Marissa Gogniat, główna autorka badania opisanego w magazynie „Alzheimer's & Dementia”.

"Badanie wpływu stylu życia na zdrowie mózgu w miarę starzenia się jest niezwykle istotne. Nasze badanie wykazało, że ograniczenie czasu spędzanego na siedząco może być obiecującą strategią zapobiegania neurodegeneracji i późniejszemu pogorszeniu funkcji poznawczych. Badania te podkreślają znaczenie redukowania siedzącego trybu życia, szczególnie wśród starszych osób z podwyższonym genetycznym ryzykiem choroby Alzheimera. Dla zdrowia naszego mózgu kluczowe jest to, aby robić przerwy od siedzenia w ciągu dnia i zwiększać czas aktywności ruchowej” – dodaje współautorka publikacji, prof. Angela Jefferson.

Marek Matacz (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE w tym roku zainwestuje 7,3 mld euro w utrzymanie i przyciągnięcie naukowców

  • EPA/CJ GUNTHER 02.04.2025

    USA/ Administracja Trumpa obcina Harvardowi kolejne 450 mln dolarów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera