Uczelnie i instytucje

Wyłoniono dwie laureatki konkursu "Innowacja jest Kobietą"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska z Politechniki Gdańskiej oraz dr inż. Maria Grolik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zostały laureatkami piątej edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą" Fundacji Kobiety Nauki. Ich wynalazki związane są ze zdrowiem.

Konkurs organizuje Fundacja Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki. Ma on wyłonić innowacyjne autorskie lub współautorskie rozwiązanie technologiczne bądź koncepcję wdrożenia już opracowanego rozwiązania.

W ostatniej edycji konkursu dr inż. Maria Grolik z Klinicznego Oddziału Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracowała polimerowe podłoże hodowlane, które może być skutecznym zamiennikiem błony owodniowej. Błona owodniowa wykorzystywana jest w przeszczepach rogówki oka. Wyhodowanie komórek z wykorzystaniem nowego podłoża jest łatwe, tańsze i równie skuteczne, a rozwiązanie wykazuje zdolność do całkowitej biodegradacji. Dzięki temu rozwiązaniu można pomóc zdecydowanie większej ilości pacjentów cierpiących na choroby rogówki oka.

Drugą z laureatek jest dr inż. Małgorzata Jędrzejewska-Szczerska z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej. Nagrodzony wynalazek to elektroniczny system wsparcia terapii behawioralnej dzieci z autyzmem. W terapii takich dzieci wykorzystywane są na razie metody klasyczne, a rozwiązanie laureatki może uzupełniać taką terapię.

Laureatki konkursu będą miały szansę zaprezentować swoje rozwiązania na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków ARCA 2015 w Zagrzebiu oraz na Międzynarodowych Targach Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2015 w Norymberdze. Nagrody w tej edycji konkursu ufundowała Agencja Promocyjna „Inventor”.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera