Prof. Jerzy Weyman laureatem medalu Sierpińskiego

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011
Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Prof. Jerzy Weyman z University of Connecticut został 39. laureatem medalu Sierpińskiego. Wyróżnienie jest przyznawane wybitnym matematykom przez Polskie Towarzystwo Matematyczne i Uniwersytet Warszawski.

Prof. Jerzy Weyman ukończył Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora nauk matematycznych uzyskał w 1980 roku w Brandeis University. Od 1977 do 1985 był pracownikiem Instytutu Matematycznego PAN. Następnie wykładał w Northeastern University. Obecnie jest profesorem w University of Connecticut.

"Problematyka badawcza prof. Weymana obejmuje różne działy algebry. Do najważniejszych jego osiągnięć należy zaliczyć m.in. badania nad teorią kompleksów Shura, geometryczną teorią desingularyzacji rozmaitości, a także rezolwent wolnych kompleksów, badania nad teorią kołczanów i teorią niezmienników" - informuje na swojej stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

Prace profesora zyskały duży rozgłos w świecie naukowym. Jak mówił podczas uroczystości wręczenia medalu Sierpińskiego rektor UW prof. Marcin Pałys, dorobek laureata jest imponujący: 900 cytowań, 80 publikacji, 50 referatów konkurencyjnych, 15 wypromowanych doktorów, 13 grantów. "Na końcu jest cyfra 1 – to jest taka cyfra, która trochę mnie martwi, ponieważ mamy tylko jeden medal Sierpińskiego dla profesora. Ale to prestiżowe wyróżnienie przyznajemy tylko najlepszym. Bardzo się cieszę, że dołącza pan dzisiaj do listy laureatów" – mówił prof. Pałys.

Medal Sierpińskiego jest przyznawany od 1974 roku. Laureatem pierwszego medalu był Kazimierz Kuratowski z Instytutu Matematycznego PAN. Później wyróżnienie otrzymywali badacze z polskich i zagranicznych uczelni, np. w Chicago, Colorado, Oslo, Nowym Jorku, Moskwie, Paryżu m.in.: Maciej P. Wojtkowski, Stanisław Lech Woronowicz, Stanisław Kwapień, Andrzej Białynicki-Birula.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera