Prof. Jarosław Wiśniewski uhonorowany Medalem Sierpińskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) został uhonorowany Medalem Sierpińskiego 2024. Wyróżnienie to otrzymują związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych.

Informację o Medalu dla prof. Wiśniewskiego podał MIM UW w mediach społecznościowych.

"Tegorocznym medalem Sierpińskiego został uhonorowany prof. Jarosław Wiśniewski z naszego Wydziału. Serdeczne gratulacje!!! Będziemy informować o dacie wręczenia i wygłoszenia przez laureata wykładu" - czytamy w poście.

Prof. Jarosław Wiśniewski
Prof. Jarosław Wiśniewski

Jarosław Antoni Wiśniewski – jest profesorem nauk matematycznych, specjalizuje się w geometrii algebraicznej. Ukończył studia matematyczne na UW (1984 r.). Stopień doktorski uzyskał w 1987 r. na amerykańskim Notre Dame University; habilitację - w 1995 r. na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. "Ściągnięcia gładkich rozmaitości zespolonych i ich zastosowania do klasyfikacji rozmaitości Fano". Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych otrzymał w 2001 r. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Swoje prace publikował m.in. w pismach „Journal of the European Mathematical Society”, „Journal of the Mathematical Society of Japan”, „Inventiones Mathematicae”, „Compositio Mathematica” oraz „Mathematische Annalen”.

W 1990 r. otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego (przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe matematykom, którzy nie ukończyli 30 lat).

W 2020 r. został członkiem korespondentem PAN.

Medal Sierpińskiego jest przyznawany od 1974 r. przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne. W dniu wręczenia medalu laureaci wygłaszają na UW wykład, zwany Wykładem im. Wacława Sierpińskiego.

Prof. Wacław Sierpiński (1882-1969) był wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej; należał do twórców polskiej szkoły matematycznej.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera