Prof. Jarosław Wiśniewski uhonorowany Medalem Sierpińskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW) został uhonorowany Medalem Sierpińskiego 2024. Wyróżnienie to otrzymują związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych.

Informację o Medalu dla prof. Wiśniewskiego podał MIM UW w mediach społecznościowych.

"Tegorocznym medalem Sierpińskiego został uhonorowany prof. Jarosław Wiśniewski z naszego Wydziału. Serdeczne gratulacje!!! Będziemy informować o dacie wręczenia i wygłoszenia przez laureata wykładu" - czytamy w poście.

Prof. Jarosław Wiśniewski
Prof. Jarosław Wiśniewski

Jarosław Antoni Wiśniewski – jest profesorem nauk matematycznych, specjalizuje się w geometrii algebraicznej. Ukończył studia matematyczne na UW (1984 r.). Stopień doktorski uzyskał w 1987 r. na amerykańskim Notre Dame University; habilitację - w 1995 r. na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. "Ściągnięcia gładkich rozmaitości zespolonych i ich zastosowania do klasyfikacji rozmaitości Fano". Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych otrzymał w 2001 r. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Swoje prace publikował m.in. w pismach „Journal of the European Mathematical Society”, „Journal of the Mathematical Society of Japan”, „Inventiones Mathematicae”, „Compositio Mathematica” oraz „Mathematische Annalen”.

W 1990 r. otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego (przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe matematykom, którzy nie ukończyli 30 lat).

W 2020 r. został członkiem korespondentem PAN.

Medal Sierpińskiego jest przyznawany od 1974 r. przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne. W dniu wręczenia medalu laureaci wygłaszają na UW wykład, zwany Wykładem im. Wacława Sierpińskiego.

Prof. Wacław Sierpiński (1882-1969) był wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej; należał do twórców polskiej szkoły matematycznej.

Nauka w Polsce

bar/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera