Prof. Mariusz Urbański uhonorowany Medalem im. Wacława Sierpińskiego

Źródło: Uniwersytet Warszawski
Źródło: Uniwersytet Warszawski

Prof. Mariusz Urbański, wybitny specjalista w zakresie układów dynamicznych, został uhonorowany Medalem im. Wacława Sierpińskiego. Wyróżnienie zostało wręczone w czwartek na Uniwersytecie Warszawskim.

Medal im. Wacława Sierpińskiego jest nagrodą przyznawaną przez Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne. W tym roku odznaczono prof. Mariusza Urbańskiego z Uniwersytetu Północnego Teksasu (University of North Texas), wcześniej związanego również z Uniwersytetem Warszawskim - poinformował UW.

"Prof. Mariusz Urbański jest światowej sławy specjalistą w zakresie układów dynamicznych. Naukowo związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK), Instytutem Matematycznym Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetem Warszawskim. Doktorat obronił na UMK w 1985 roku, a jego promotorem był prof. Feliks Przytycki, również laureat Medalu im. Wacława Sierpińskiego" - podał uniwersytet na stronie internetowej.

Obecnie prof. Urbański związany jest z Uniwersytetem Północnego Teksasu. Jego badania przyczyniły się znacząco do rozwoju tzw. metod ergodycznych w teorii układów dynamicznych. Metody te znalazły zastosowania w wielu ważnych działach matematyki głównego nurtu.

Rezultaty uzyskane przez prof. Urbańskiego są szeroko komentowane i cytowane w środowisku matematycznym: baza danych Mathematical Reviews odnotowuje ponad 3400 cytowań jego publikacji przez ponad 1000 autorów - podkreśla uczelnia. Prace naukowe prof. Urbańskiego ukazują się w najlepszych światowych czasopismach specjalistycznych oraz ogólnomatematycznych, takich jak np. Annals of Mathematics, Memoirs of the American Mathematical Society, American Journal of Mathematics.

Profesor jest autorem ponad 10 monografii, które wydał w renomowanych światowych oficynach wydawniczych oraz promotorem kilkunastu doktoratów. W 2012 University of North Texas uhonorował go nagrodą Mathematics Department Faculty Research Award, a rok później Mathematics Department Faculty Teaching Award - czytamy w komunikacie.

Prof. Urbański współpracuje z polskimi uczonymi, m.in. z prof. Feliksem Przytyckim, prof. Anną Zdunik i prof. Janiną Kotus.

Tradycyjnie każdy z laureatów medalu wygłasza na UW Wykład im. Wacława Sierpińskiego. Było tak również w przypadku prof. Mariusza Urbańskiego, który przedstawił wykład pt. "Operatory Ruella i miary konforemne z zastosowaniami w teorii liczb i geometrii fraktalnej".

Medalem Sierpińskiego honorowani są związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych. Wyróżnienie jest przyznawane od 1974 r.

Prof. Wacław Sierpiński (1882-1969) był wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej. (PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera