
Bułgarscy archeolodzy rozpoczynają prace wykopaliskowe w ruinach trackiego miasta w Perperikon w południowej Bułgarii – informuje serwis internetowy Novinite.
Stanowisko archeologiczne Perperikon znajduje się na skalnym wzgórzu w masywie górskim Rodopów Wschodnich, w odległości 15 kilometrów na północny wschód od miasta Kyrdżali, stolicy obwodu Kyrdżali.
Jak poinformował prof. Mikołaj Owczarow, archeolog i odkrywca w 2000 roku ruin trackiego miasta w Perperikon, celem prac zespołu naukowców na stanowisku w tym roku jest odsłonięcie pozostałości akropolu.
Według prof. Owczarowa, zbadanie rejonu trackiego akropolu pozwoli na zakończenie etapu poznawania pozostałości starożytnego miasta, wzniesionego przez Traków w I tysiącleciu p.n.e.
Zdaniem prof. Owczarowa, zaliczenie przez władze takich miejsc, jak Perperikon i Pliska (pierwsza stolica państwa bułgarskiego w okresie VII-IX wiek), do stanowisk archeologicznych o pierwszorzędnym znaczeniu w Bułgarii, bardzo pomaga w prowadzeniu badań i ułatwia pozyskiwanie środków finansowych na ten cel.
Dzięki odkryciom archeologicznym w Perperikon i upowszechnieniu wiedzy o nich, udało się przekształcić stanowisko w ważny ośrodek turystyczny, odwiedzany przez 250 tysięcy turystów rocznie.
Kolejne odkrycia mogą przyczynić się do rozszerzenia listy atrakcji, oferowanych zwiedzającym w miejscu, gdzie pierwsze ślady ludzkiej aktywności pochodzą z ok. 5000 r. p.n.e. (PAP)
jot/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.