Zbliża się XV Festiwal Nauki w Krakowie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

"Oświeć się!" - to hasło XV Festiwalu Nauki w Krakowie, który odbędzie się w dniach 20-23 maja. Główne pokazy i wykłady nawiązują do ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Światła 2015. Wśród atrakcji imprezy m.in. naukowe miasteczko namiotowe i widowisko multimedialne „Po drugiej stronie światła”.

Tegoroczny krakowski festiwal zdominują zjawiska związane z naturą i wykorzystaniem światła. Powodem wyboru tego tematu jest decyzja Zgromadzenia Ogólnego ONZ o uznaniu roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło.

Patronem wydarzenia jest Jan Szczepanik polski nauczyciel, wynalazca, zwany "polskim Edisonem" i „galicyjskim geniuszem”, autor ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych z dziedziny fotografii barwnej, tkactwa czy telewizji. W programie imprezy będzie m.in. quiz przybliżający jego życie i osiągnięcia.

Festiwal rozpocznie się 20 maja od mocnego akcentu sportowego - biegu przełajowego na krakowskich Błoniach „Światło(o)bieg”, w którym udział wezmą reprezentanci szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz uczelni wyższych.

Jak co roku na Rynku Głównym powstanie miasteczko namiotowe naukowców, a na jego terenie będzie można obserwować eksperymenty, pokazy oraz doświadczenia przygotowane przez krakowskie uczelnie. Na estradzie obok miasteczka namiotowego będą występować naukowi showmani. Drugie centrum Festiwalu znajdzie się na terenie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy ul. Św. Anny 12.

22 maja pod wieżą Ratuszową będzie można obejrzeć koncert muzyki elektronicznej i widowisko multimedialne „Po drugiej stronie światła”, którego twórcami są Marek Biliński (muzyka) i Jani Konstantinovski Puntos (efekty świetlne). W festiwal włączyli się w tym roku także artyści-plastycy. Dzięki temu będzie można zobaczyć w krakowskim Muzeum Narodowym (Gmach Główny) wystawę „Prom/ieniotwórczość. Twoje oczy są ciekawsze od słońca”, zrealizowane wspólnie przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologiczne oraz Galerię FAIT.

Szczegółowe informacje o imprezie wraz z jej programem można znaleźć na stronie internetowej: www.festiwalnauki.krakow.pl

Festiwal Nauki organizują wspólnie krakowskie uczelnie wyższe oraz instytuty Polskiej Akademii Nauk pod egidą Uniwersytetu Pedagogicznego. Organizatorem wspierającym tegorocznej edycji Festiwalu jest Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym Festiwalu Nauki w Krakowie.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.06.2024 PAP/Art Service

    Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon odwiedziło ponad 102 tys. gości; w planach planetarium

  • Fot. Adobe Stock

    Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera