Kilkadziesiąt grobów z epoki żelaza odkryto w Anglii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w północnej Anglii kurhany i pochówki sprzed około 2400 lat - informuje serwis internetowy Pocklington Post.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w mieście Pocklington, w hrabstwie East Riding of Yorkshire w północno-wschodniej części Anglii.

Archeolodzy z firmy MAP Archaeological Practice, prowadzący prace wykopaliskowe w związku z planowaną budową osiedla domów jednorodzinnych przy Burnby Lane w Pocklington, odkryli na stanowisku pozostałości 38 czworobocznych kurhanów z epoki żelaza.

Jak poinformowała archeolog Paula Ware z MAP AP, w kurhanach znajdują się co najmniej 82 ludzkie pochówki z drugiej połowy epoki żelaza w Anglii, okresu w dziejach trwającego od ok. 800 r. p.n.e. do podboju Brytanii przez Rzymian, który rozpoczął się w 43 r. n.e.

Według Ware niektóre z grobów zawierają oprócz ludzkich szczątków także rozmaite artefakty, w tym unikalne ozdoby i biżuterię, a także różne rodzaje broni, np. miecz. W jednym z grobów pochowano rosłego mężczyznę, a jego ciało ułożono na okrągłej tarczy.

Zdaniem ekspertów odkryte cmentarzysko ma związek z archeologiczną kulturą Arras, rozwijającą się na obszarach dzisiejszego hrabstwa East Yorkshire w okresie ok. 400-100 r. p.n.e.

Wielu historyków badających dzieje Brytanii w epoce żelaza łączy z kulturą Arras plemię Paryzjów, zamieszkujące w okresie rzymskim tereny East Yorkshire.

Według naukowców odkrycie cmentarzyska z epoki żelaza w Pocklington może przyczynić się do lepszego poznania historii północno-wschodniej Anglii w tym okresie, a prace badawcze na stanowisku będą trwały przez całe tegoroczne lato. (PAP)

jot/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera