Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
28.02.2015 aktualizacja 28.02.2015

Kolorowy świat ważki

Fot. Fotolia / Ra'id Khalil Fot. Fotolia / Ra'id Khalil

Dzięki nawet 30 różnym barwnikom wzrokowym oczy ważki prawdopodobnie widzą świat bardziej kolorowo od ludzkich - informuje pismo PNAS.

Ludzie widzą trzy kolory podstawowe: czerwony, zielony i niebieski. Wszystkie pozostałe są ich kombinacją. Takie widzenie umożliwiają trzy różne typy znajdujących się w oczach światłoczułych białek, opsyn. Zwierzęta – od owadów po ptaki i ssaki - mają rozmaitą liczbę opsyn; dwie, trzy, lub cztery.

Jak jednak wykazały przeprowadzone przez Ryo Futahashi z National Institute of Advanced Industrial Science and Technology w Tsukubie badania 12 gatunków ważek, są one pod tym względem rekordzistami. Ich zajmujące większą część głowy oczy wykorzystują od 11 do 30 różnych opsyn. W dodatku w zależności od wieku ważki korzystają z różnych opsyn. Larwom niektórych gatunków, które wykluwają się w piasku zwykle brakuje opsyn niebieskich. Prawdopodobnie dlatego, że dociera do nich niewiele niebieskiego światła.

Możliwe, że dzięki dodatkowym białkom ważki widzą tęczę inaczej niż ludzie. Jak wykazały wcześniejsze badania, widzą ultrafiolet, uważa się również, że potrafią odróżniać światło spolaryzowane odbite od błyszczących powierzchni, na przykład wody. „To prawdopodobne, że ważki rozróżniają kolory lepiej od ludzi” – przypuszcza Futahashi.(PAP)

pmw/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023