
Wyprodukowany i zrealizowany przez studio graficzne planetarium Niebo Kopernika film "Na skrzydłach marzeń", opowiadający o historii lotnictwa, zdobył nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fulldome w Gwacheon w Korei.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Fulldome w Gwacheon w Korei (IPMF) zorganizowało Narodowe Muzeum Nauki w Gwacheon. Festiwalowe jury przyznało polskiej produkcji Złotą Gwiazdę. "To już piąta nagroda dla filmu, który zdobył już najwyższe wyróżnienia na najważniejszych festiwalach filmów w technologii fulldome w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Azji" - informuje na swojej stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik.
Wcześniej film zdobył nagrodę Janusa podczas FullDome Festival w niemieckiej Jenie - jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży planetaryjnej na świecie. Z kolei podczas hawajskiego The Imiloa Film Festival okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Najlepszy scenariusz/historia”.
"Na skrzydłach marzeń” to pierwszy film wyprodukowany w studiu filmowym planetarium Niebo Kopernika warszawskiego Centrum Nauki Kopernik i pierwsza polska produkcja zrealizowana w technologii fulldome. Technologia ta umożliwia projekcję na znanym z planetariów ekranie sferycznym, otaczającym widownię z każdej strony. Blisko 40-minutowa animacja składa się z 63 tys. klatek, przy czym każda klatka jest dwukrotnie większa niż kinowa.
Jak zapewniają twórcy filmu, jest on przygodą z nauką i historią lotnictwa, pozwala szybować balonem, sterowcem i samolotem. Ponieważ marzenie o lataniu wyniosło człowieka w kosmos, dlatego widzowie odwiedzą też stację kosmiczną i polecą rakietą. Historię awiacji poznają m.in. poprzez dokonania Leonarda da Vinci, braci Montgolfier, braci Wright i innych pionierów lotnictwa.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.