Nazwij krater na Merkurym!

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Astronomowie czekają na propozycje nazw kraterów na Merkurym. Konkurs prowadzi amerykański instytut Carnegie Institution for Science, ale swój pomysł może zgłosić mieszkaniec dowolnego kraju, w tym z Polski.

Jedyną organizacją uprawnioną do nadawania oficjalnych nazw obiektom astronomicznym i strukturom na powierzchniach planet i księżyców jest Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Przy nadawaniu nazw panują określone reguły, ale często odkrywcy mają prawo zaproponować nazwę, którą następnie stosowna komisja akceptuje lub odrzuca.

10 lat temu w kierunku Merkurego amerykańska agencja kosmiczna NASA wystrzeliła automatyczną sondę MESSENGER, która wykonuje obecnie badania planety z orbity wokół niej. Z okazji okrągłej rocznicy zespół naukowy misji postanowił ogłosić konkurs na nazwanie pięciu kraterów uderzeniowych na powierzchni Merkurego. Wybrane w konkursie nazwy zostaną następnie zgłoszone do Międzynarodowej Unii Astronomicznej do akceptacji.

Propozycję w konkursie może przysłać każdy, w tym osoby z Polski. Zgłoszenia są przyjmowane od 15 grudnia 2014 r. do 15 stycznia 2015 r. do godziny 23.59 czasu uniwersalnego. Wybranych zostanie piętnaście nazw, z których następnie Międzynarodowa Unia Astronomiczna wybierze pięć jako oficjalne. Ogłoszenie decyzji nastąpi w marcu lub kwietniu.

Zgodnie z zasadami, nazwy wszystkich nowych kraterów na Merkurym muszą być związane z artystami, kompozytorami, pisarzami, którzy są znani szerszym kręgom od co najmniej 50 lat. Nie mogą to być osoby żyjące, od momentu śmierci muszą upłynąć co najmniej trzy lata. Nazwy nie mogą mieć znaczenia politycznego, religijnego albo wojskowego. Oprócz tego nazwa nie może powtarzać się z nazwami innych struktur na obiektach Układu Słonecznego, jeśli przykładowo na Księżycu jest krater o nazwie upamiętniającej daną osobę, to nie można zaproponować takiej samej nazwy dla krateru na Merkurym.

Zgłoszenia przyjmowane są poprzez stronę internetową: http://namecraters.carnegiescience.edu/.

Z kolei listę dotychczasowych 372 nazw kraterów na Merkurym można znaleźć na witrynie: http://planetarynames.wr.usgs.gov/SearchResults?target=MERCURY&featureType=Crater,%20craters(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera