
Archeolodzy odkryli w południowym Egipcie grobowiec królewskiej małżonki oraz kolekcję artefaktów z Epoki Późnej (664-332 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Ahram Online.
Nowych odkryć dokonał zespół francuskich archeologów na stanowisku w dawnych Tebach Zachodnich (dzisiejsze miasto Karnak) – grobowiec został odkryty na obszarze Ramesseum - kompleksu świątyń zbudowanych w Karnaku w okresie panowania Ramzesa II, faraona Egiptu w latach ok. 1279-1213 p.n.e., zaś przedmioty z Epoki Późnej znajdowały się w jednej ze świątyń w Karnaku.
Jak poinformował Youssef Khalifa z Ministerstwa Starożytności Egiptu, archeolodzy odkryli w Ramesseum szyb o głębokości 5 metrów, prowadzący do komory grobowej z kamiennymi drzwiami.
Wewnątrz naukowcy odkryli 20 figurek uszebti, jakie w starożytnym Egipcie wkładano do grobu wraz z ciałem zmarłej osoby, oraz pozostałości darów ofiarnych.
Według archeologów, grobowiec należy do królewskiej małżonki o imieniu Karomama, ale jeszcze nie udało się ustalić, który faraon był jej mężem.
W historii starożytnego Egiptu znanych jest kilka kobiet o tym imieniu, zwłaszcza żyjących w okresie panowania libijskiej XII Dynastii (946-722 r. p.n.e.).
Zdaniem Y. Khalify, dalsze badania odkrytego grobowca mogą przyczynić się do ustalenia, który z władców Egiptu był małżonkiem Karomamy.
Jak poinformował Abdel Hakim Karar, przedstawiciel Ministerstwa Starożytności Egiptu, wśród artefaktów z Epoki Późnej odkrytych w Karnaku znajdują się 3 figurki z brązu, przedstawiające postacie egipskich bóstw.
Dwie figurki przedstawiają w pozycji siedzącej Ozyrysa, boga śmierci i odrodzonego życia, z peruką oraz podwójną koroną władców Górnego i Dolnego Egiptu na głowie, zaś trzecia figurka przedstawia niezidentyfikowane jeszcze bóstwo w pozycji stojącej.
Według A. Karara, odkryte figurki były darami ofiarnymi złożonymi bogom, których czczono w świątyni. (PAP)
jot/ krf
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.