Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie z cyklem spotkań dla dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Cykl wykładów, prelekcji i spektakli poświęconych nauce adresowanych do dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych rozpoczyna w tym tygodniu tygodniu Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Akcja odbywa się w ramach obchodów 60-lecia tej placówki naukowej.

Pierwsze z serii pokazów pod hasłem „Kosmos w naszym domu” odbywać się będą w auli instytutu od najbliższego poniedziałku do czwartku.

„Pokażemy, że nauka zmienia nasze życie na lepsze” – powiedział dyrektor IFJ PAN do spraw naukowych prof. Adam Maj. "Pozornie oderwane od codziennych potrzeb badania podstawowe przyczyniają się w ogromnej mierze do postępu w wielu dziedzinach techniki" - zaznaczył.

Spotkania poświęcone kosmicznym poszukiwaniom poprowadzi Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki znany z licznych programów telewizyjnych, a także pracownik naukowy krakowskiego instytutu. Pokaże on dzieciom, że wiele nowych materiałów i technologii wykorzystywanych na co dzień w kuchni, łazience czy instytucie naukowym wywodzi się z badań kosmicznych.

Jak zapowiedział dyrektor IFJ PAN prof. Marek Jeżabek, instytucja ta przez cały nadchodzący rok będzie organizować imprezy popularnonaukowe adresowane do szerokiej publiczności. „Jesteśmy ważną cząstką Krakowa. Czasem znaną lepiej w świecie, niż w krakowskich Bronowicach. Nadchodzący jubileusz jest okazją, by to zmienić” - podkreślił.

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zajmuje się strukturą materii i własnościami oddziaływań fundamentalnych od skali kosmicznej po wnętrza cząstek elementarnych.

Częścią placówki jest nowoczesne Centrum Cyklotronowe Bronowice, ośrodek, który obok badań naukowych zajmuje się terapią protonową nowotworów. IFJ PAN jest także członkiem Krakowskiego Konsorcjum Naukowego „Materia-Energia-Przyszłość” o statusie Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) na lata 2012-2017.

Instytut zatrudnia ponad pół tysiąca pracowników. W kategoryzacji MNiSW został zaliczony do najwyższej kategorii naukowej A+ (poziom wiodący) w grupie nauk ścisłych i inżynierskich. (PAP)

rgr/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    PIE: w 2024 r. rekordowa liczbę rakiet wynoszących satelity na orbitę

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera