Slawista Alexander Woell nowym rektorem Viadriny we Frankfurcie

Fot. PAP/EPA/ Patrick Pleul 21.04.2008
Fot. PAP/EPA/ Patrick Pleul 21.04.2008

Znawca Ukrainy, slawista Alexander Woell jest nowym rektorem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina - niemieckiej uczelni ulokowanej we Frankfurcie nad Odrą nad granicą z Polską, cieszącej się dużą popularnością wśród polskich studentów.

Negocjacje w sprawie obsady stanowiska zakończyły się w piątek. Oficjalna nominacja nastąpi w najbliższą środę - poinformowało biuro prasowe Viadriny. Woell zastąpi odchodzącego na emeryturę Guntera Pleugera.

Niemiecki naukowiec jest profesorem filologii wschodnio- i zachodniosłowiańskiej w Uniwersytecie Ernsta-Moritza Arndta w Greifswaldzie, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie. Ostatnio był dziekanem wydziału filozofii. Do 2008 roku wykładał w Oxfordzie. Zna kilka języków słowiańskich. Jest przewodniczącym Niemieckiego Stowarzyszenia Ukrainistów.

We frankfurckiej uczelni studiuje blisko 6,5 tys. studentów, jedna czwarta z nich pochodzi z zagranicy; Polacy stanowią 10 proc. studiujących. W początkowym okresie działania Viadriny studenci z Polski stanowili jedną trzecią.

Uniwersytet Viadrina powstał w 1506 roku i był przez 300 lat wiodącym ośrodkiem akademickim na terenie Prus. Studiowali tutaj między innymi bracia Humboldtowie oraz poeta Heinrich von Kleist. Po utworzeniu w 1810 roku uniwersytetu w Berlinie frankfurcka uczelnia straciła na znaczeniu i wkrótce przestała istnieć. Uczelnię reaktywowano w 1991 roku, wkrótce po zjednoczeniu Niemiec, kładąc od początku akcent na współpracę polsko-niemiecką.

Uczelnia specjalizuje się w dyscyplinach humanistycznych na trzech wydziałach: Prawa, Ekonomii i Kulturoznawstwa. Oferuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie, a także prowadzi Centrum Języków Obcych.

Uniwersytet z Frankfurtu nad Odrą od ponad 20 lat ściśle współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a ich wspólną placówką naukowo-badawczą jest Collegium Polonicum w Słubicach - bliźniaczym mieście dla Frankfurtu nad Odrą.

Woell uważa, że Viadrinę można przekształcić w uczelnię niemiecko-polską.

lep/ ro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera