„Chiny od Konfucjusza do Jackie Chana” – konkurs wiedzy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jeszcze do 1 grudnia uczniowie polskich szkół ponadgimnazjalnych mogą zgłaszać udział do konkursu wiedzy „Chiny od Konfucjusza do Jackie Chana” Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Najlepsi wyjadą na obóz językowy do Pekinu.

Konkurs składa się z dwóch części. Pierwsza – test pisemny ułożony przez wykładowców Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego – odbędzie się 13 grudnia w Auditorium Maximum UJ. 10 uczniów zakwalifikowanych do drugiego etapu będzie w siedzibie organizatora - Instytucie Konfucjusza w Krakowie - ustnie odpowiadało na pytania finałowe.

Zagadnienia konkursowe będą dotyczyć geografii, polityki, historii i kultury Chin od starożytności po współczesność. „Chcemy zachęcić młodzież do rozwijania wiedzy o Chinach. Wprawdzie kraj ten już od kilku dekad wyrasta na kolejną potęgę świata, ale w programie szkolnym o Chinach nie ma prawie nic. A przecież historia Chin jest fascynująca, a kultura tak bogata” – powiedziała PAP dyrektor instytutu Joanna Wardęga.

Konkurs odbywa się po raz piąty. Jak dotąd na obozy językowe do Chin wyjechało 12 licealistów.

Dla młodych osób wyjazd do Pekinu jest wielką wakacyjną przygodą. „W czasie kursu, organizowanego przez naszego partnera - Pekiński Uniwersytet Języków Obcych, uczą się nie tylko języka, ale poznają również elementy chińskiej kultury - oglądają pokazy akrobatów, operę pekińską, wykonują maski, latawce, tradycyjne wycinanki, a także zapoznają się z malarstwem tuszowym i kaligrafią. Mogą skosztować chińskiej kuchni, uczestniczyć w ceremoniach herbacianych. Jest to także okazja do zwiedzania najważniejszych zabytków w Pekinie i okolicach, jak Zakazane Miasto, Świątynia Nieba czy Wielki Mur. Można poznać rówieśników z innych krajów” – wymieniała dyrektor.

W jej ocenie na świecie języka chińskiego jako drugiego uczy się ok. 40-50 mln osób. Tylko w krakowskim Instytucie Konfucjusza na kursy języka chińskiego uczęszcza ok. 170 osób, w krakowskich szkołach lektorzy z instytutu uczą ok. 160 osób.

Sinologię (chinoznawstwo, filologię chińską) można studiować na uczelniach w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Toruniu, a od tego roku także w Krakowie. Kierunek cieszy się zainteresowaniem maturzystów. O jedno miejsce na utworzonej na UJ sinologii walczyło 15,2 kandydatów.

Instytut Konfucjusza w Krakowie, czyli Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, działa od 2006 r. Organizuje kursy języka chińskiego, szkolenia dla firm na temat różnic międzykulturowych, popularyzuje kulturę Państwa Środka.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera