Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Wrocławski zakończył działalność Instytutu Konfucjusza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Senat Uniwersytetu Wrocławskiego podjął uchwałę o zakończeniu działalności na uczelni Instytutu Konfucjusza – podała w czwartek wrocławska uczelnia. Instytut przez niemal 15 lat prowadził na Uniwersytecie Wrocławskiem kursy języka chińskiego.

Uniwersytet Wrocławski utworzył Instytut Konfucjusza, jako jednostkę międzyuczelnianą, w 2008 r., wspólnie z Głównym Ośrodkiem Instytutu Konfucjusza (HANBAN) i Uniwersytetem w Xiamen w Chinach. Instytut funkcjonował w strukturze uczelni jako centrum dydaktyczne i podlegał prorektorowi ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Wrocławskiego.

Umowa na współprowadzenie Instytutu Konfucjusza wygasła 25 stycznia tego roku, a strona chińska została poinformowana o tym, że porozumienie nie zostanie przedłużone w październiku 2022 r. Władze wrocławskiej uczelni podkreślają, że głównym powodem zaprzestania współpracy ze stroną chińską było to, że wskazani przez Chińczyków nauczyciele języka chińskiego "pracowali jako wolontariusze". W mediach pojawiały się z kolei informacje, że Instytuty Konfucjusza, które działają przy uczelniach w USA i krajach UE są "narzędziem chińskiej propagandy".

Od połowy marca Instytut Konfucjusza był jednostką organizacyjną Uniwersytetu Wrocławskiego bezpośrednio podległą rektorowi uczelni. W Instytucie prowadzony był wewnętrzy audyt, po którym uczelnia miała zdecydować o dalszej formie działalności tej jednostki. Wraz z uruchomieniem audytu wprowadzono personalne zmiany. Prof. Gościwita Malinowskiego na stanowisku dyrektora Instytutu zastąpił wówczas tymczasowo prof. Stefan Kiedroń.

W czwartek Uniwersytet Wrocławski podał, że senat podjął uchwałę o zakończeniu działalności Instytutu Konfucjusza na uczelni.

Przypominano przy tym, że niezależnie od Instytutu Konfucjusza, Uniwersytet Wrocławski kształci studentów na kierunku sinologia na Wydziale Filologicznym od 2019 roku. Jak wskazano, sinologia na Uniwersytecie Wrocławskim jest jednym z popularniejszych kierunków. W tym roku akademickim na jedno miejsce było aż 12 chętnych.

„Od roku akademickiego 2023/2024 studenci I roku studiów sinologicznych uczą się według nowego programu, w którym większy nacisk położono na naukę języka i kultury chińskiej. Pozyskanie do pracy sinologów nie jest zadaniem łatwym, liczymy jednak na to, że w przyszłości będzie możliwe uruchomienie studiów II stopnia. Zamierzamy również zwiększyć liczbę osób przyjętych w następnym roku akademickim na studia I stopnia” – podała wrocławska uczelnia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Do lipca świętochłowicki szpital kształcił ponad 550 studentów kierunków medycznych

  •  Łódź, 09.08.2020. Ulica Piotrkowska o zachodzie słońca. PAP/Grzegorz Michałowski

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera