Chiński superkomputer znów na czele rankingu Top 500

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Chiński superkomputer Tianhe-2 (Droga Mleczna-2) już po raz czwarty znalazł się na pierwszym miejscu na publikowanej co pół roku liście Top 500 - rankingu komputerów o największej mocy obliczeniowej.

W przypadku Tianhe-2 jest to 33,86 petaflopów (petaflop - 10 do potęgi 15 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Znajdujący się w Kantonie chiński superkomputer został zbudowany przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych.

Najszybszy europejski superkomputer znajduje się w szwajcarskim Lugano. Nazywa się Piz Daint, został wyprodukowany przez amerykańską firmę Cray, a jego moc obliczeniowa to 6,27 petaflopów.

W sumie najwięcej superkomputerów jest w Stanach Zjednoczonych - 231; Europa ma ich obecnie 130, a Azja 120.

Wyścig w dziedzinie budowy superkomputerów rozpoczął się w latach 60. XX wieku. Na początku prym wiodły firmy amerykańskie. Symbolem niedoścignionego wzorca były kolejne wersje komputera "Cray". Tylko raz, w 1984 roku, w wyścigu tym zwyciężyli Rosjanie, konstruując supermaszynę o symbolu "M13". W latach 90. do wyścigu włączyli się Japończycy. Takie firmy jak Hitachi, Fujitsu i NEC przez kilka lat były liderami w tej dziedzinie. W pierwszych latach XXI wieku Amerykanie ponownie odzyskali prymat za sprawą superkomputerów budowanych przez IBM. W 2010 po raz pierwszy chiński komputer "Tianhe 1A" został ogłoszony najszybszą maszyną świata.

Superkomputery znajdują zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach, m.in. w obronności, finansach, modelowaniu huraganów i tsunami, w badaniach nad rakiem, projektowaniu samochodów, w astronomii i w ogóle wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa.

Ranking Top 500 jest publikowany dwa razy do roku, na zmianę w USA i w Niemczech. Pełny najnowszy ranking ma zostać opublikowany we wtorek na stronie Top500.org., a jego analiza będzie tego dnia zaprezentowana na International Supercomputer Conference w Nowym Orleanie.(PAP)

az/ ro/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera