Mieszkańcy Skandynawii to rekordziści w konsumpcji energii

Pod względem zużycia energii elektrycznej na mieszkańca przodują słabo zaludnione kraje skandynawskie - czytamy na stronie NASA.

Islandia, Norwegia, Finlandia i Szwecja otwierają listę krajów zużywających najwięcej energii na głowę mieszkańca w ciągu roku.

Statystycznie jeden Islandczyk zużywa średnio w skali roku 52,374 kilowatogodzin; w Norwegii jest to 23,174 kWh, w Finlandii - 15,738 kWh, a w Szwecji 14,030 kWh. Niewiele im ustępują Amerykanie, powszechnie kojarzeni z konsumpcją. Przeciętne roczne zużycie energii na głowę w ich kraju wynosi 13,246 kWh, w Japonii jest to 7,848 kWh.

Listę zużycia energii per capita opracowali eksperci Banku Światowego na podstawie danych z satelity pogodowego Suomi NPP, należącego do amerykańskiej agencji National Oceanic and Atmospheric Administration.

Zainstalowany na tym satelicie czujnik IVIIRS mierzy ilość energii wypromieniowywanej przez atmosferę, lądy, lodowce i oceany. Uzyskane przez niego dane dają obraz Ziemi, który można odfiltrować tak, by uzyskać obraz świateł miast, pożarów czy pochodni gazowych (urządzeń w kształcie komina, spalających niezagospodarowywany gaz w instalacjach wydobywczych ropy naftowej, rafineriach, koksowniach itp).

Duże zużycie elektryczności na głowę Skandynawów eksperci tłumaczą z jednej strony słabym zaludnieniem, z drugiej obecnością energochłonnych gałęzi przemysłu, bogatymi zasobami naturalnymi (dzięki którym produkcja elektryczności jest łatwa i tania) oraz dużym zapotrzebowaniem, związanym z klimatem północy i długą, ciemną zimą.

Energochłonny przemysł istnieje np. na Islandii, gdzie największymi konsumentami energii są trzy huty aluminium. Choć ich światło nie jest zbyt wyraźne z orbity, to - według ocen - zużywają one ponad pięć razy więcej energii, niż wszyscy mieszkańcy tego kraju razem wzięci. (Populacja całej Islandii liczy sobie 323 tysiące czyli mniej więcej połowę tego, co Wrocław).

Natomiast duże zużycie energii w Norwegii (na głowę mieszkańca) jest konsekwencją systemu ogrzewania domów i grzania wody, opartego na elektryczności.

Mimo wysokiego poziomu konsumpcji produkcja elektryczności w krajach północnych bazuje na źródłach energii odnawialnej. Dlatego kraje te w minimalnym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych - czytamy na stronie NASA.

Szczegóły na stronie http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD/view.php?id=84468&src=fb (PAP)

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera