
Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych i Urząd Miasta w Krakowie rozpoczęły w piątek kampanię społeczną "Oszczędź siebie", w ramach której będą zachęcać do oszczędzania energii elektrycznej i wody.
Grafiki mówiące o korzyściach płynących z oszczędzania energii i wody oraz prezentujące różne sposoby ich oszczędzania mieszkańcy Krakowa do września będą mogli zobaczyć w autobusach i tramwajach, przestrzeni miejskiej, stronach internetowych urzędu miasta i mediach społecznościowych organizatorów. Zalecenia i grafiki przygotowali studenci.
Pomysłodawca kampanii prof. Łukasz Mamica z Uniwersytetu Ekonomicznego podczas inauguracji projektu zwrócił uwagę na serię plakatów katastroficznej wizji świata. "Pokazują one, co może nas czekać, jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań w zakresie zmniejszenia zapotrzebowania na energię oraz odejścia od spalania paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii" – powiedział.
Prace graficzne studentów ASP można też do 5 maja oglądać na wystawie w holu Pawilonu Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Według Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oszczędzanie energii elektrycznej ma bezpośrednie przełożenie na ochronę środowiska naturalnego i ograniczanie zjawiska ocieplania klimatu. Wśród dobrych nawyków GDOŚ wymienia: wyłączanie urządzeń, kiedy z nich nie korzystamy; wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy; wymianę żarówek na energooszczędne; pranie i zmywanie robimy wtedy, gdy bęben pralki oraz zmywarka są pełne.
Według Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, przeciętny mieszkaniec Europy zużywa ponad 150 litrów wody każdego dnia, a 2,1 miliarda ludzi na świecie nie ma stałego dostępu do czystej wody do picia. Problem narasta z powodu zmian klimatycznych i rosnącego zapotrzebowania na wodę. Do ochrony zasobów wodnych przyczynić może się m.in.: zakręcanie kranu podczas mycia rąk, zębów; mycie warzyw, owoców nie pod bieżącą wodą, ale w misce, a następnie wykorzystanie tej wody np. do podlania roślin; zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu.(PAP)
bko/ jann/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.