Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki

W piątek ruszył Dolnośląski Festiwal Nauki. W programie znalazło się prawie 1,6 tys. imprez, które odbywają się w 10 miastach Dolnego Śląska. Do 24 września atrakcje przewidziano we Wrocławiu, potem imprezy odbywać się będą w kolejnych miastach.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem ścieżki rozumu. Wśród tegorocznych imprez przewidziano m.in. wykład połączony z koncertem o tym, jak mogą śpiewać białka, prezentację o tym, czy można sfałszować elektroniczne pieniądze, spotkanie poświęcone uzależnieniu od internetu. Będą też warsztaty poświęcone kuchni molekularnej i sztucznemu nosowi, a także prelekcja o chemii piwa.

Od 19 do 24 września we Wrocławiu przewidziano prawie 800 atrakcji popularyzujących naukę. Wśród nich znalazła się np. rekonstrukcja bitwy o Monte Cassino (20 września), debata oksfordzka o tym, czy humanista może zostać inżynierem (22 września), oraz pokaz "CSI Wrocław - Sztuka zbrodni" (24 września).

Potem festiwal przeniesie się kolejno do Legnicy (25 i 26 września), Zgorzelca(2-3 października), Głogowa ((2-3 października), Jeleniej Góry (9-10 października), Bystrzycy Kłodzkiej (9-10 października), Wałbrzycha (13-24 października), Dzierżoniowa (15-17 października), Lubina (23-24 października) i Ząbkowic Śląskich (22-24 października).

"Chcielibyśmy, aby nauka nie była postrzegana, jako hermetyczna, niedostępna i niezrozumiała. Chcemy przybliżyć jej tematy, problemy, które rozwiązuje, korzyści, jakie z niej płyną, pokazać jej postęp w różnych dyscyplinach oraz nowe kierunki, jak biotechnologia, nanotechnika i nanotechnologia. Nie unikamy spraw trudnych i drażliwych, a podejmowane tematy są odpowiedzią na ważne dylematy społeczne. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego odbiorcy formie staramy się prezentować osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy" - informują organizatorzy na stronie internetowej festiwalu.

Organizatorami Festiwalu są wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jednym z patronów medialnych został serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały z archiwum EC1

    Łódzkie Centrum Nauki i Techniki EC1 - dobra energia dla miłośników nauki

  • Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis (mk/soa) PAP/Maciej Kulczyński

    Budowanie mostów – motywem przewodnim 12. Konferencji Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPIN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera