W piątek początek finałów europejskiego konkursu młodych badaczy

Ponad 100 młodych badaczy rozpocznie w piątek w Warszawie zmagania w finałach 26. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Polskę reprezentują trzy osoby. Laureatów poznamy we wtorek po południu.

Od 20 do 23 września w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie 113 naukowców - w wieku od 14 do 21 lat - zaprezentuje prace z różnych dziedzin (nauki ścisłe, przyrodnicze, technika, nauki społeczne i ekonomiczne). Wszyscy uczestnicy są laureatami konkursów krajowych, co sprawia, że poziom jest bardzo wysoki. Projekty ocenia wielonarodowe jury. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Młodzi badacze reprezentują 37 krajów, w tym 14 spoza UE (Białoruś, Gruzja, Islandia, Izrael, Norwegia, Turcja, Ukraina, Kanada, Chiny, Nowa Zelandia, Rosja, Południowa Korea, Szwajcaria i USA).

W sumie uczestnicy finałów zaprezentują 78 projektów, z których najwięcej - aż 16 dotyczy fizyki, 12 nauk inżynieryjnych, 11 matematyki, a pozostałe m.in. biologii, informatyki i ochrony środowiska, nauk społecznych, medycyny. Wszystkie będzie można zobaczyć między 20 a 22 września w BUW. Tam wszyscy zainteresowani badaniami mają też szansę na rozmowę z młodymi naukowcami.

Jury przyzna trzy pierwsze nagrody (po 7 tys. euro), trzy drugie (po 5 tys. euro) oraz trzy trzecie (po 3,5 tys. euro), będą także nagrody honorowe i specjalne oraz zaproszenia na staże w czołowych europejskich ośrodkach badawczych. Najlepsi pojadą do Sztokholmu na uroczystości wręczenia Nagród Nobla.

26. edycja EUCYS (a zarazem dwudziesta, w której biorą udział młodzi Polacy) jest dla Polski szczególna, bo po raz pierwszy finały odbywają się w naszym kraju. Organizatorem EUCYS 2014 jest Uniwersytet Warszawski, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik, a honorowy patronat nad imprezą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Polska jest reprezentowana w finałach EUCYS przez troje młodych naukowców w trzech dziedzinach: biologia, fizyka i nauki społeczne.

Monika Leończyk, absolwentka II LO w Słupsku, zbadała wpływ trzmieli na pomidory. Owady te bardzo lubią kolor niebieski, dlatego chętnie zakładają gniazda w niebieskich budkach. Gdy okazało się, że wpuszczenie trzmieli do tunelu foliowego podnosi wartość plonów o 1500 złotych, ogrodnik, z którym współpracowała, zapragnął mieć pożyteczne owady we wszystkich swoich tunelach (praca pt. „Wielkie znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne”).

Jerzy Szuniewicz, uczeń VIII LO w Poznaniu, opracował natomiast metodę pozwalającą łatwiej wykorzystywać praktycznie splątanie fotonowe - m.in. dzięki wykorzystaniu algorytmów genetycznych. Splątanie fotonowe pozwala na bardzo bezpieczne przekazywanie kluczy, niezbędnych do odkodowania danych (praca pt. „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”).

Z kolei Andrzej Żak - absolwent LXIV LO w Warszawie - badał wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem język wilamowski – zachodniogermański etnolekt znany też jako „wymysioeryś”. Używany w Wilamowicach wymysioeryś zna w Polsce tylko ok. 50 osób. Jak się jednak niedawno okazało, bardzo podobnie mówią mieszkańcy Luksemburga (praca pt. „Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem etnolekt wymysiöeryś”).

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) Komisja Europejska organizuje od 1989 r. EUCYS to bardzo często przepustka do międzynarodowej kariery akademickiej. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci organizuje polską edycję EUCYS od 1995 r. Międzynarodowe jury nagrodziło już 31 projektów z naszego kraju (łącznie 38 autorów). Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 20 dodatkowych, dzięki czemu Polska znajduje się na trzecim miejscu pod względem liczby nagrodzonych projektów - po Niemczech - 83 nagrody i Wielkiej Brytanii - 44. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi, a także już światowej sławy naukowcy. Od 18 lat polskimi uczestnikami konkursu opiekuje się prof. Jan Madey z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Wrocław/ Noblista prof. Krausz z tytułem doktora honoris causa Politechniki Wrocławskiej

  • Fot. materiały prasowe

    Wrocław/ Fizyk dr Tobias Dornheim laureatem Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera