Prehistoryczne rekiny lubiły słodszą wodę

Jakieś 50 mln lat temu rekiny nie były aż tak wrażliwe na słodką wodę jak dziś. Dobrze się czuły w wodzie brachicznej, o zasoleniu niższym niż morskie – informują naukowcy na łamach pisma „Geology”.

Około 50 mln lat temu w zachodniej części Oceanu Arktycznego występowały wody brachiczne – bardziej zasolone niż rzeczne, ale mniej niż typowe morskie. Doskonale czuł się w nich tawrosz piaskowy.

Dzisiejsze tawrosze wymagają trzykrotnie bardziej zasolonej wody. Jednak prehistoryczne tawrosze różniły się od tych, które obecnie zamieszkują Atlantyk.

Zdaniem współautorki badań, Jaelyn Eberle z University of Colorado w Boulder (USA), w związku z globalnym ociepleniem wody Arktyki obecnie również mogą nabierać charakteru brachicznego. Pytanie, w jaki sposób wpłynie to na faunę i czy zdoła ona dostosować się do nowych warunków.

Naukowcy badali poziom zasolenia prehistorycznego, eoceńskiego morza, analizując proporcje izotopów tlenu w zębach rekinów, znajdowanych za kręgiem polarnym.

Eocen, który trwał pomiędzy 56 a 34 mln lat temu odznaczał się znacznymi skokami temperatury, w tym intensywnymi okresami cieplarnianymi, kiedy to w Arktyce rosły lasy deszczowe. Badania zespołu Eberle sprzed kilku lat dowodziły, że mieszkały tam wówczas tapiry, krokodyle i wielkie żółwie.(PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera