Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
05.06.2014 aktualizacja 05.06.2014

Prof. Henryk Skarżyński zwycięzcą plebiscytu "Nauka to wolność"

Fot. materiały prasowe MNiSW Fot. materiały prasowe MNiSW

Wszczepienie implantów leczących głuchotę przez zespół prof. Henryka Skarżyńskiego to najważniejsze naukowe wydarzenie ostatnich 25 lat - uznali internauci uczestniczący w plebiscycie "Nauka to wolność", zorganizowanym przez resort nauki.

W internetowym plebiscycie można było zagłosować na jeden z 25 najważniejszych wynalazków i wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza.

\"Osiągnięcia ostatnich 25 lat to także osiągnięcia naukowe - dlatego zorganizowaliśmy konkurs na najciekawsze polskie wynalazki\" - powiedziała dziennikarzom prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. \"Uczymy się nauki otwartej, komunikującej się ze społeczeństwem, władzami lokalnymi, organizacjami, przemysłem. Miałam spotkanie z szefową jednego z college\\'ów w Oksfordzie, historykiem. Powiedziała +Uważam, że skoro pieniądze na naukę są publiczne, to muszę spłacić mój dług wobec społeczeństwa. Nie tylko napisać coś nowego i ciekawego, ale także mówić o tym ludziom, aby kształtować nowoczesne społeczeństwo, opinię publiczną+\" - opowiadała minister.

\"Często w Polsce uważa się, że nauka jest elitarna, zamknięta i mało przyjazna. Chcemy, by przyznanie grantu wiązało się z obowiązkiem komunikowania się i informowania o swoich badaniach. Problemem jest także i to, że przemysł jest mało otwarty na naukę, mało chłonny, a wiele wielkich firm nie ma w Polsce laboratoriów badawczych\" - mówiła minister.

\"Chciałabym, by w takich konkursach wygrywało więcej humanistów. Apeluję, żeby bardziej wychodzili do ludzi, rozmawiali i opowiadali o swoich osiągnięciach. Nie chodzi tylko o to, by ich prace miały zastosowanie, ale by były dobrze komunikowane. Tego brakuje\" - dodała.

\"Od nauki zależy nasza przyszłość\" - zaznaczył podczas ogłoszenia wyników plebiscytu prof. Włodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. \"Wydaję mi się, że ta informacja słabo dociera poprzez media do ludzi. Przyszłość ekonomii zależy od tego, jak będzie wyglądać gospodarka, przyszłość gospodarki - od tego, co się dzieje w nauce\" - wskazał. Dokonania prof. Skarżyńskiego doceniło 747 osób (22 proc. biorących udział w głosowaniu).

Drugie miejsce w plebiscycie zajęło ogłoszenie wyników pomiaru odległości do pobliskiej galaktyki - Wielkiego Obłoku Magellana na łamach prestiżowego tygodnika \"Nature\" (w marcu 2013 r.) – zagłosowało na to 594 osób. Pomiar został dokonany z niezwykłą dokładnością przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wcześniej, w 2010 r., zespół prof. Pietrzyńskiego wyznaczył bardzo precyzyjnie masę cefeidy w układzie podwójnym z dokładnością do 1 proc.; cefeidy to niezwykle ważne gwiazdy służące do wyznaczania odległości w kosmosie.

Trzecie miejsce – z 369 głosami – zdobył prof. Bogdan Marciniec za odkrycie nowych reakcji i katalizatorów procesów prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym. Chemik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest uznanym światowym autorytetem w dziedzinie chemii krzemoorganicznej i katalizy metaloorganicznej.

Niewiele mniej głosów otrzymał dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, który opracował technologię wytwarzania grafenu.

Każdy z głosujących uzasadniał, jaki wpływ na rozwój nauki w Polsce miał wskazany przez niego wynalazek. Dla autorów najciekawszych uzasadnień Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało niespodzianki, m.in. aparat fotograficzny i tablet.

Poza czołową trójką na plebiscytowej liście znalazły się m.in.: powstanie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - największej pozarządowej organizacji non profit wspierającej badania naukowe w Polsce; otwarcie Centrum Nauki Kopernik; sukcesy polskich informatyków w międzynarodowych konkursach; udział Polaków w pracach ośrodka CERN, które doprowadziły do odkrycia bozonu Higgsa; wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego sztucznego satelity studenckiego PW-Sat; odkrycie pierwszych planet nienależących do Układu Słonecznego przez prof. Aleksandra Wolszczana; sukcesy polskich chirurgów, którzy w maju 2013 r. w Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadzili pierwszy przeszczep twarzy w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ mki/ gma/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024