Uczelnie i instytucje

MNiSW: od przyszłego roku akademickiego - modyfikacje systemu stypendialnego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stypendia rektora dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych i rozszerzenie katalogu sytuacji, w których można uzyskać zapomogę - to niektóre z modyfikacji systemu stypendialnego na polskich uczelniach, o których mówił w piątek w Sejmie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.

Müller odpowiadał na pytania posłów PiS Iwony Michałek i Wojciecha Murdzka ws. nowych regulacji dotyczących pozycji studentów w świetle wdrażanej od 1 października br. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucji dla Nauki).

Jak zapowiedział wiceminister, od przyszłego roku akademickiego zmodyfikowany zostanie system stypendialny na polskich uczelniach. Wśród nadchodzących zmian wymienił modyfikacje systemu zapomóg oraz stypendiów socjalnych.

Müller mówił m.in. o tym, że rozszerzony został katalog sytuacji, w których studenci będą mogli otrzymać zapomogi - mają być one przyznawane studentom w "trudnej sytuacji życiowej", a nie, jak dotychczas, materialnej. Nowa ustawa wprowadza również możliwość rozszerzenia katalogu sytuacji, w których będzie możliwe zwiększenie stypendium socjalnego - do tej pory było to ściśle określone na poziomie ustawy, teraz zwiększenie będzie przyznawane na zasadach określonych w uczelnianym regulaminie stypendialnym.

Zmienione będą też zasady przyznawania stypendiów dla osób z niepełnosprawnością. "Zmieniliśmy dotychczasową praktykę, w której, jeżeli ktoś stał się osobą z niepełnosprawnością w trakcie studiów albo po zakończeniu pierwszych studiów, nie mógł już otrzymywać stypendium dla osób z niepełnosprawnością" - podkreślił Müller.

Od przyszłego roku akademickiego laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz osoby mogące pochwalić się dużymi osiągnięciami sportowymi - czyli osoby, które zdobyły tytuł mistrza Polski w danym sporcie - automatycznie otrzymywać będą stypendium rektora. Jak mówił wiceszef resortu nauki, ma to stanowić zachętę do pozostawania w kraju dla najzdolniejszych młodych ludzi. "Widzimy pewien trend, niestety, że najzdolniejsi studenci szukają możliwości studiowania za granicą. Ten mechanizm spowoduje, że właśnie dzięki temu te osoby będą otrzymywały automatycznie stypendium rektora - i to zachęci je do pozostawania na naszych uczelniach" - stwierdził.

Wiceminister mówił również o zmianach w systemie kredytów studenckich. Jak podał, o ten rodzaj pomocy finansowej ubiegać się będą mogły osoby do 30. roku życia (dotychczas - do 25. roku życia). "Bierzemy pod uwagę, że występuje tendencja do uczenia się przez całe życie. Niektórzy przez kilka lat najpierw po liceum pracują, później idą dopiero na studia" - wyjaśnił.

W przygotowywanym w resorcie nauki rozporządzeniu o kredytach studenckich znajdzie się również możliwość ubiegania się o taki kredyt przez cały rok. "Teraz było tak, że w październiku student musiał wiedzieć, czy już potrzebuje tych pieniędzy. Gdy w grudniu dowiadywał się, że jednak nie wystarczy, to musiał jeszcze prawie rok czekać, by ubiegać się o ten kredyt" - tłumaczył powody tej decyzji Müller. 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera