Prof. Oleszkiewicz doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej

Prof. Jan A. Oleszkiewicz, specjalista w dziedzinie inżynierii środowiska z University of Manitoba w Winnipeg w Kanadzie, otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej.

Uroczystość odbyła się w Auli Magna Centrum Wykładowego Politechniki Poznańskiej w Poznaniu.

Politechnika Poznańska doceniła pracę naukową i badawczą profesora, która dotyczy badań z zakresu biotechnologii beztlenowej ścieków i osadów. Zdaniem władz uczelni działalność naukowa prof. Oleszkiewicza wpływa na ochronę środowiska naturalnego.

W laudacji podkreślano, że prof. Oleszkiewicz w środowisku naukowym jest postrzegany, jako uczony o szerokich horyzontach, wyjątkowe kreatywności i niezależności myślenia.

"Cechuje go niezwykła pracowitość i żelazna samodyscyplina. W bezpośrednich kontaktach wyczuwa się jego życzliwość i łatwość kontaktu, oryginalność intelektualną, erudycję i wyszukany dowcip (...) Jesteśmy przekonani, że na autorytetach tego formatu możemy z nadzieją budować wspólną przyszłość akademicką i kulturową naszej cywilizacji" - powiedział w laudacji prof. Marek Sozański.

Naukowiec przyznał, że inicjatywa nadania mu tytułu doktora honoris causa ucieszyła go. "Ten tytuł jest dla mnie najwyższym wyróżnieniem w mojej naukowej karierze. Napełnia mnie satysfakcją i radością. Duża część moich zasług powstała jednak także dzięki pracy ze studentami i kolegami. W osiągnięciu celu wielu badań i wyróżnienia pomogło mi wiele osób, o których nie mogę zapomnieć" - powiedział prof. Oleszkiewicz.

Podkreślił on w podziękowaniach wpływ swoich mentorów, czyli prof. Henryka Mańczaka z Politechniki Wrocławskiej, prof. Wesleya Eckenfelderowa oraz prof. Petera Krenkela z Vanderbilt Uniwersity w Nashvill w USA, na jego zainteresowania naukowe.

Prof. Oleszkiewicz urodził się 24 sierpnia 1943 roku w Kawarden w Wielkiej Brytanii. W 1966 r. ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej, doktorat z inżynierii środowiska obronił na Vanderbilt University w Nashville USA w 1974 r. Od 1983 roku jest pracownikiem University of Manitoba, na którym utworzył ośrodek badań beztlenowych.

Napisał 177 artykułów w czasopismach, ponad 300 artykułów wydanych w materiałach konferencyjnych. Jest także autorem 10 książek i monografii. Na swoim koncie ma również 8 patentów.

Prof. Jan A. Oleszkiewicz jest 35. laureatem, któremu nadano tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Wśród uczonych, którzy otrzymali to wyróżnienie na poznańskiej uczelni jest 24. Polaków i 11. zagranicznych naukowców.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ mki/ mag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera