Inauguracja portalu poświęconego literaturze popularnonaukowej

„Mądre Książki” to strona internetowa poświęcona publikacjom wyjaśniającym zagadnienia naukowe i popularyzującym naukę. Misją portalu, prezentującego recenzje, jest promocja rzetelnych tytułów z różnych dziedzin przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

„Mądre Książki to serwis założony i prowadzony nie tylko przez pasjonatów popularyzacji nauki, ale przede wszystkim specjalistów w wielu dziedzinach - pracowników wyższych uczelni, naukowców prowadzących własne badania, a także doświadczonych fachowców branży nowych technologii od lat kreujących projekty edukacyjne i popularyzatorskie na wysokim poziomie - mówi Leszek Szumlas, współautor projektu. – Wierzymy, że opracowywane przez nas i liczne grono naszych redaktorów recenzje pomogą rozpoznać te pozycje popularnonaukowe, które warte są przeczytania i polecania zwłaszcza najmłodszym czytelnikom".

Zdaniem inicjatorów portalu, rynek księgarski pełen jest książek poświęconych nauce, o chwytliwych tytułach oraz entuzjastycznych recenzjach umieszczonych na obwolutach przez specjalistów od marketingu. Jednak, ich zdaniem, prawdziwa literatura popularnonaukowa dopiero szuka swojego miejsca wśród polskich czytelników.

„Niestety, część z tych publikacji zawiera błędy lub promuje pseudo-naukowe teorie lub jest po prostu nieudolnym tłumaczeniem obcojęzycznych pozycji. W gąszczu tysięcy dostępnych tytułów coraz trudniej znaleźć te, które są naprawdę godne polecenia. A przecież często to ten pierwszy kontakt z książką rozbudza zainteresowania i pasje owocujące w przyszłości wspaniałymi wynikami badań naukowych" – dodaje Piotr Kołodziejczyk, współautor projektu.

Tytuły na stronie można wyszukiwać według kategorii wiekowej, dla której są przeznaczone i tematyki. W ten sposób rodzic czy nauczyciel mają znaleźć pozycje dotyczące wybranej dziedziny, dostosowane do wieku czytelnika, zaś dorosły poszukiwacz wiedzy uzyska jasną informacje na temat zawartości książki i jej wartości merytorycznej oraz edytorskiej. Wszystkie opisywane książki w serwisie zasługują, zdaniem redaktorów, na uwagę i napisane są starannie, bez błędów merytorycznych, a jednocześnie ciekawie. Stąd już ich sama obecność na stronie jest rekomendacją.

Jak zapowiadają twórcy strony, w serwisie znajdą się także informacje o autorach publikacji - często znanych naukowcach, oraz o odkryciach naukowych. Publikowane mają być również przydatne informacje dotyczących rynku księgarskiego, wydarzeń związanych z książkami popularnonaukowymi czy internetową popularyzacją nauki. Obecnie można zapoznać się z około 70 recenzjami. Codziennie dodawanych jest kilka nowych pozycji.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera