
Mówiąca o ludzkim ciele publikacja pt. "Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny" oraz przedstawiająca historię dla dzieci "Skąd się wzięła Polska?" otrzymały tytuły Mądrych Książek Roku 2024, przyznawane przez Uniwersytet Jagielloński najlepszym tytułom popularnonaukowym wydanym w Polsce.
W tym roku nagrody zostały przyznane po raz 10. Wyróżnienia wręczono podczas gali, która odbyła się w środę w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie.
"Mam taką prostą w wypowiedzeniu, ale chyba trudną w pełnym uchwyceniu definicję tego, czym jest mądra książka. Wydaje mi się, że mądra książka to jest taka książka, która zmienia nasze życie. Czytamy ją i coś w naszym oglądzie świata, w naszym rozumieniu świata, w naszym stosunku do innych ludzi się zmienia. Takie książki z całą pewnością zasługują na miano mądrych książek" – mówił podczas otwarcia gali prorektor UJ, profesor zwyczajny w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ Bartosz Brożek.
Nagrodę główną Mądra Książka Roku 2024 dla publikacji pt. "Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny" Siddarthy Mukherjee’ego odebrali jej tłumacz Jan Dzierzgowski oraz redaktor Wydawnictwa Czarne, nakładem którego się ukazała, Przemysław Pełka. Natomiast autor książki w nagraniu odtworzonym podczas uroczystości wyraził nadzieję, że dotrze ona do wielu czytelników zarówno w Polsce, jak i na świecie. I przekona ich o tym, jak ważna jest biologia komórkowa i zrozumienie podstawowej jednostki ludzkiego życia, "zwłaszcza, że wkraczamy w nowy wiek nauki, a poziom naszego zrozumienia świata wzrasta wraz z czasem".

"Cieszę się, że polscy odbiorcy z ciekawością śledzą nowinki naukowe, zwłaszcza w naukach ścisłych. Sama Polska w końcu ma bogatą tradycję odkryć w dziedzinie nauki i technologii, którą zawdzięcza całej rzeszy niesamowitych naukowców. Z wielką radością przyjmuję tę nagrodę i dziękuję jury za docenienie tej obszernej i dość specjalistycznej książki" – powiedział Siddhartha Mukherjee.
Za skracanie dystansu pomiędzy nauką a zabawą i humorem oraz przybliżanie faktów historycznych w pasjonujący, a jednocześnie anegdotyczny sposób, nie tylko dla dzieci, nagrodę główną - Mądra Książka Roku 2024 dla dzieci - jury przyznało publikacji "Skąd się wzięła Polska?" Bogusława Janiszewskiego, Agnieszki Jankowiak-Maik z ilustracjami Maksa Skorwidera, wydanej przez Wydawnictwo Agora dla dzieci.

Bogusław Janiszewski podczas uroczystości podziękował kapitule, która – jak mówił – "musiała się przekopać przez warstwę humoru, absurdu, przewrotności, tautologii, żeby dotrzeć do czegoś, co rozumie i postrzega jako mądrość", a także wydawnictwu, stwierdzając, że do wydania takiej pozycji potrzebna była odwaga.

Dodatkowo społeczność akademicka UJ przyznała nagrodę książce pt. "Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom" Adama Mirka z ilustracjami Katarzyny Cerazy, wydanej przez Znak Emotikon. Natomiast internauci i czytelnicy "Dziennika Polskiego" docenili "Damę z grasiczką" Pauliny Łopatniuk, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Nagrody główne przyznało jury w składzie: prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński), dr Monika A. Koperska (Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, MAK Art & Science Productions), dr Kamil Kopij (UJ, Madre Książki), Milena Gumienny (Księgarnia De Revolutionibus), Marta Seweryn (Carbon Footprint Foundation), Aleksandra Stanisławska (Crazy Nauka), Leszek Szumlas (Mądre Książki), Marta Alicja Trzeciak (Mądre Książki i Centrum Nauki Experyment w Gdyni).
Do nagrody głównej dla dorosłych nominowane były takie tytuły, jak: "Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty", "Dzikie pomysły natury. Jak przyroda inspiruje świat nauki", "Niezwykłe zmysły. Jak zwierzęta odbierają świat", "Nie tylko Homo sapiens. Nowa historia pochodzenia człowieka", "Przypadkiem. Jak największe (niezamierzone) odkrycia zmieniły świat", "Życie w chłopskiej chacie", "Dama z grasiczką", "Burgundczycy. Książęta równi królom", "Pieśń komórek. Nowa epoka medycyny" i "Kwintesencja wszystkiego. Dwanaście eksperymentów, które zmieniły nasz świat".
Wśród książek dla dzieci i młodzieży były to: "Glutologia. Jak się nie dać mikropaskudom, wstrętnym robalom i podstępnym chorobom", "Skąd się wzięła Polska?", "Co się zdarza u lekarza", "Nie ma głupich pytań!", "Dziki poradnik gadania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach".
Wydarzenie organizuje Uniwersytet Jagielloński, który prowadzi portal Mądre Książki.
Serwis PAP Nauka w Polsce jest patronem medialnym konkursu.(PAP)
juka/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.