Studenci Politechniki Wrocławskiej znaleźli się w finałowej dziesiątce konkursu Inspiration Mars. Drużyna Space is More może reprezentować Polskę Polski w prestiżowym konkursie, w którym drużyny mają za zadanie zaprojektować misję, podczas której dwuosobowa załoga statku kosmicznego dokona oblotu Marsa.
Polacy zaprezentują swój projekt w finale konkursu, który odbędzie się w kwietniu w Centrum Badawczym NASA im. Josepha Amesa w Stanach Zjednoczonych. Zwycięska ekipa otrzyma też czek na 10 tys. dolarów oraz całkowicie opłacony wyjazd na Międzynarodową Konwencję Mars Society w 2014 roku. Miejsca od drugiego do piątego będą honorowane nagrodami w wysokości od 1-5 tysięcy dolarów.
Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe będą uwzględnione w planach prawdziwej misji na Marsa, która ma wystartować w styczniu 2018 r. Konkurs dla studentów organizuje stowarzyszenie The Mars Society, NASA oraz fundacja Inspiration Mars.
Drużynę Space is More stanowi ośmioro studentów różnych wydziałów Politechniki Wrocławskiej. Pracę nad projektem rozpoczęli w listopadzie 2013 roku, a ukończyli w połowie marca tego roku. Studenci zaproponowali innowację polegającą na wykorzystaniu zbiornika paliwa jako pomieszczenia mieszkalnego dla załogi. Zbiornik będzie mieć kubaturę 360 m3.
Na konkurs swoje projekty nadesłało 38 różnych drużyn z całego świata w tym 3 drużyny z Polski: drużyna Mars IV z Politechniki Rzeszowskiej, WUT Dream Team z Politechniki Wrocławskiej oraz Drużyna Space is More również z Politechniki Wrocławskiej, która znalazła się w finałowej dziesiątce. Ostateczne rozgrywki odbędą się pod koniec kwietnia.
Drużyna z Wrocławia ma jednak problemy z pokryciem kosztów wyjazdu. O fakcie zakwalifikowania się do finału dowiedziała się pod koniec marca, na niewiele ponad miesiąc przed terminem finałowej rozgrywki. Grupa zdecydowała, że na finały wyjedzie czterech reprezentantów referujących każde z kluczowych zagadnień projektu. Każda osoba mniej w składzie zmniejsza szanse Polaków na wygraną, ze względu na wyraźny podział ról w drużynie.
Konkurs polega na zaprojektowaniu misji typu Flyby, podczas której dwuosobowa załoga statku kosmicznego dokona oblotu planety Mars. Według założeń konkursu misja ma trwać 501 dni i wystartować 1 stycznia 2018 roku, kiedy to wzajemne położenie Ziemi i Marsa pozwala odbyć taką podróż w założonym czasie. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego, jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji.
Wsparcia drużynie udziela Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki "Pociąg do Gwiazd”, zaś jej patronami są stowarzyszenie Mars Society Polska oraz portal KosmicznaPolska.pl
Swój projekt grupa z Wrocławia zamieściła na crowdfundingowej stronie PolakPotrafi.pl: https://polakpotrafi.pl/projekt/space-is-more dzięki czemu każdy może wesprzeć projekt, a także sprawdzić postęp zbiórki.
PAP – Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.