
Osoby, które w wieku 18-30 lat mają wysokie ciśnienie i podwyższony poziom cukru we krwi są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych w średnim wieku - wykazały badania, o których informuje pismo "Circulation".
"Czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego są dość modyfikowalne. Wiemy już, że redukcja tych czynników w średnim wieku zmniejsza ryzyko demencji na starość. Skoro okazuje się, że czynniki te powodują zmiany już u młodszych osób, być może musimy zacząć pracować nad redukcją tych czynników na wcześniejszych etapach życia" - mówi autorka badań dr Kristine Yaffe z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.
Analiza objęła ponad 3,3 tys. osób, które w drugiej połowie lat 80. (mając 18-30 lat) zakwalifikowano do badań CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults). Czynniki ryzyka chorób serca były mierzone co 2-5 lat. Po 25 latach uczestnicy przeszli badania, podczas których sprawdzano ogólne funkcje poznawcze, szybkość przetwarzania informacji i pamięć słuchową.
Osoby, które podczas wcześniejszych badań kontrolnych miały podwyższone ciśnienie tętnicze i zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, po 25 latach wypadały gorzej podczas wszystkich trzech testów. Wysoki poziom cholesterolu wpływał zaś jedynie na pogorszenie pamięci słuchowej.
Autorzy wyjaśniają, że zależność ta może być spowodowana zmniejszonym dopływem krwi do mózgu, z czym związane jest ryzyko zmian w jego strukturze oraz powstawanie stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego uszkadzającego neurony.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.