Niektórzy ludzie naprawdę nie lubią muzyki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Często mówi się, że muzyka to język uniwersalny, że łagodzi obyczaje, wycisza i poprawia nastrój. Jednak najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Barcelonie pokazują, że nie na wszystkich muzyka wpływa pozytywnie. Są osoby, które ze słuchania muzyki nie czerpią żadnej przyjemności.

Praca na ten temat ukazała się w marcowym wydaniu czasopisma „Current Biology".

Tę specyficzną niezdolność do czerpania przyjemności z muzyki - niezależnie od jej rodzaju, głośności, brzmienia i wykonania - hiszpańscy badacze nazwali muzyczną anhedonią.

„Identyfikacja ludzi obarczonych tą cechą może być bardzo ważna dla zrozumienia neuronalnych podstaw doświadczania muzyki, czyli zrozumienia, w jaki sposób ciąg nut przekłada się na nasze emocje” - wyjaśnia kierujący badaniem dr Josep Marco-Pallarés.

Wraz ze kolegami naukowiec opracował specjalny kwestionariusz do oceny indywidualnej satysfakcji ze słuchania muzyki. Dzięki niemu wyodrębnił trzy grupy ludzi: bardzo wrażliwych na muzykę, średnio wrażliwych oraz nieliczną grupę o zaskakująco małej wrażliwości na muzykę.

W zależności od wrażliwości muzycznej uczestników przyporządkowano do jednego z trzech zespołów i poproszono o udział w dwóch eksperymentach.

W pierwszym z nich oceniano przyjemność doświadczaną w czasie słuchania łagodnej muzyki, w drugim - przyjemność uzyskiwaną podczas gry, w której nagrodą były pieniądze. Stopień odczuwanej satysfakcji oceniano na podstawie aktywacji ośrodka nagrody w mózgu oraz stężenia dopaminy (hormonu przyjemności).

Okazało się, że osoby z grupy nie odczuwającej żądnych emocji podczas słuchania muzyki, na inne nagrody i bodźce reagowały całkowicie normalnie. Nie miały też zaburzeń słuchowych ani obniżonej percepcji dźwięku. Niewrażliwość na muzykę nie wiązała się więc z żadnymi dysfunkcjami układu nerwowego.

Odkrycie to, zdaniem autorów, może doprowadzić do lepszego zrozumienia działania ośrodka nagrody w mózgu, co ma duże znaczenie dla leczenia uzależnień i różnego rodzaju zaburzeń afektywnych.

„Świadomość, że ludzie mogą być wrażliwi tylko na jeden rodzaj nagrody, pozostając zupełnie obojętnymi wobec innej, sugeruje, że aktywacja ośrodka przyjemności może być indywidualną cechą każdego z nas. I że jest to mechanizm bardziej skomplikowany niż się nam wydawało” - mówi dr Marco-Pallarés.

Osoby, które chcą dowiedzieć się, na jakim poziomie kształtuje się ich wrażliwość muzyczna, mogą sprawdzić to wypełniając internetową ankietę dostępną pod adresem: http://www.brainvitge.org/bmrq.php.

kap/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera