Karpackie orły przednie poczuły wiosnę

Żyjące w polskich Karpatach orły przednie, co najmniej miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował we wtorek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Ożywienie wśród orłów przednich obserwujemy od kilku dni. Zaczynają już tokować, odwiedzają gniazda, widziałem nawet kopulację jednej pary" - powiedział ornitolog.

W jego ocenie, takie zachowanie jest wynikiem łagodnej zimy. "Temperatury powietrza z każdym dniem są coraz wyższe, a na polach pozostało już niewiele śniegu. W konsekwencji prowadzi to do takiego zachowania orłów, jakby to był co najmniej początek marca" - dodał.

Podkreślił, że w tym roku zainteresowanie gniazdami nastąpiło prawie o miesiąc wcześniej niż zazwyczaj. "Przy normalnej zimie orły przednie do rewirów lęgowych wracają na przełomie lutego i marca, w trzeciej dekadzie marca składają jaja, które wysiadują ok. 40 dni" - wyjaśnił.

Stój nie obawia się, że ewentualny powrót zimy zagrozi lęgom. "Orły potrafią wysiadywać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych. Są to duże ptaki, które wytrwale ogrzewają złożone jaja" - zaznaczył.

Przypomniał, że "tegoroczną, łagodną zimę orły przednie spędziły w swoich rewirach lęgowych". "W poszukiwaniu pożywienia nie musiały specjalnie oddalać się od gniazd, czy schodzić w niższe partie gór" - zauważył przyrodnik.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać na Wybrzeżu Bałtyckim np. w Słowińskim Parku Narodowym i na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje między innymi na zające, kuny, koty domowe, sowy, kruki, myszołowy. Nie gardzi również padliną. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.(PAP)

kyc/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowiec: żubr jest gatunkiem „uchodźcą”, który został zepchnięty do lasów

  • Adobe Stock

    Ekspertka: ciepły grudzień to większe ryzyko przeniesienia kleszcza wraz z choinką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera