Źródło: Fotolia

Karpaty/ Młode orły przednie wkrótce opuszczą swoje gniazda

W lipcu co najmniej dziewięć orłów przednich opuści gniazda w Karpatach. Cztery w Beskidzie Niskim i Górach Sanocko-Turczańskich, dwa w gnieździe w Pieninach oraz po jednym młodym w Bieszczadach, Beskidzie Sądeckim i Beskidzie Żywieckim.

  • Źródło: Fotolia
    Życie

    Karpaty/ Zapowiadają się słabe lęgi orłów przednich

    Bytujące w polskich Karpatach orły przednie w tym roku tokują słabiej niż w poprzednich latach. Nie wszystkie pary przystępują do budowy i odnawiania swych gniazd. W tej części Polski żyje ok. 30 par tych ptaków; ich populacja w kraju liczy ok. 35 par.

  • Orzeł przedni. Fot. Fotolia
    Życie

    Podkarpackie/ Orły przednie przystąpiły do budowy gniazd

    Żyjące w polskich Karpatach orły przednie rozpoczęły loty tokowe i przystąpiły do budowy gniazd. W tej części Polski żyje ok. 30 par tych ptaków; ich polska populacja liczy tylko ok. 35 par.

  • Życie

    W Karpatach orły przednie już tokują

    Występujące w polskich Karpatach orły przednie zaczynają tokować i odwiedzać miejsca gniazdowe. W tej części naszego kraju żyje ok. 30 par tych ptaków; ich polska populacja liczy tylko 35 par.

  • Fot. Fotolia

    Karpaty/ Pięć młodych orłów przednich wkrótce opuści gniazda

    Pięć młodych orłów przednich w najbliższych tygodniach opuści gniazda; dwukrotnie mniej niż przed rokiem. "Główną przyczyną słabych tegorocznych lęgów była deszczowa pogoda w połowie maja" – uważa ornitolog dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Fot. Fotolia

    W Karpatach orły przednie rozpoczęły wysiadywanie jaj

    W Karpatach orły przednie, należące do najrzadziej występujących w Polsce gatunków ptaków, rozpoczęły wysiadywanie jaj. Do lęgów przystąpiła około połowa par.

  • Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 15.11.2008
    Życie

    W Karpatach orły przednie powoli przygotowują się do lęgów

    Orły przednie, żyjące w polskich Karpatach, trochę wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował w czwartek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. Dodał, że "podobnie zachowują się też m.in. kruki".

  • Fot. PAP/ Grzegorz Michałowski 15.11.2008
    Życie

    W Karpatach orły przednie powoli przygotowują się do lęgów

    Orły przednie, żyjące w polskich Karpatach, trochę wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował w czwartek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów. Dodał, że "podobnie zachowują się też m.in. kruki".

  • W lipcu opuści gniazda 10 młodych orłów przednich w Karpatach

    Jeśli w najbliższym czasie nie będzie większych anomalii pogodowych, to w drugiej połowie lipca z gniazd wyleci 10 młodych orłów przednich, które żyją w polskiej części Karpat - poinformował w środę Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

  • Karpackie orły przednie poczuły wiosnę

    Żyjące w polskich Karpatach orły przednie, co najmniej miesiąc wcześniej niż zazwyczaj, zaczynają tokować i odwiedzać swe gniazda - poinformował we wtorek PAP dr Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

Najpopularniejsze

  • Fot: Komputer kwantowy ODRA-5 na Politechnice Wrocławskiej. Źródło: W. Bożejko

    Prof. Bożejko: język programowania komputerów kwantowych jest wciąż bardzo siermiężny

  • Kosmiczny schron z ubrań i wody. Rutczyńska: z promieniowaniem w kosmosie nie ma żartów

  • Prof. Sikorska: mechanizmy choroby Alzheimera czy Parkinsona podobne do chorób prionowych

  • Naukowcy wytykają brak doświadczenia zespołu powołanego przez ministra; wg resortu to niejedyny wyznacznik kompetencji

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: młodzież ma za mało dopaminy

  • Głaskanie kota nie zawsze poprawia nastrój w stresujących sytuacjach

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Otyłość zmienia światowe trendy chorób serca

  • Herbata może mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale zależy to od sposobu jej przygotowania

Źródło: Jakub Włodarczyk

Misja IGNIS/ Po ponad roku w kosmosie na Ziemię wróciły pierwsze próbki polimerowych nośników leków

Naukowcy realizujący eksperyment „Stability of Drugs” – jeden z trzynastu w ramach polskiej misji kosmicznej IGNIS – musieli się wykazać największą cierpliwością z całej grupy. Dopiero teraz, po 14 miesiącach, z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię wróciły pierwsze próbki z ich nośnikami leków.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera