Justyna Budzik - nauka poprzez film

Jak w filmie powstaje złudzenie ruchu, jakie sztuczki wykorzystywano w pierwszych filmach, jakie zagrożenia związane były ze stosowaniem taśmy z celuloidu? Na takie pytania odpowiada swoim słuchaczom dr Justyna Budzik, kandydatka w konkursie Popularyzator Nauki 2013.

Dr Budzik startuje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Justyna Hanna Budzik, asystentka w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego, popularyzuje zwłaszcza wiedzę o kulturze, filmoznawstwo i wiedzę o mediach. W ramach spotkań na Uniwersytecie Śląskim Dzieci opowiada m.in. o sztuczkach stosowanych w pierwszych filmach. Wyjaśnia, jak osiągano bajkowe kolory, jak można było sprawić, że znikać będą postaci, a pojawiać się będą duchy.

Podczas swoich wykładów dr Budzik opowiada też o historycznych materiałach, z których wytwarzano taśmę filmową. Wyjaśnia np., jakie niebezpieczeństwa związane były ze stosowaniem celuloidu. Opowiada też o kolejnych generacjach taśmy filmowej, a także o tym, gdzie i jak konserwuje się stare filmy.

Młodzi uczestnicy spotkań z dr Budzik mogli też oglądać najważniejsze wynalazki, które wytwarzały złudzenie widzenia obrazu w ruchu (kalejdoskop, taumatrop, flipbook, fenakistiskop, latarnia magiczna), dowiadywali się, skąd się wzięło kino.

Kandydatka brała udział w obozie dla studentów Uniwersytetu Śląskiego Dzieci w Zawoi, gdzie prowadziła zajęcia z podstaw animacji rysunkowej oraz tworzenia plakatów filmowych. Organizowała również warsztaty wydrapywania filmu na taśmie filmowej. Poprowadziła również autorskie prelekcje dla uczniów w ramach Młodzieżowej Akademii Filmowej w Gliwicach. Podczas nich na przykładzie filmu "Hugo i jego wynalazek" opowiadała dzieciom o początkach kina i postaci Georgesa Meliesa.

Poza tym dr Budzik publikuje recenzje wystaw, filmów oraz książek w dwutygodniku kulturalnym „artPapier”, a także materiały na stronę internetową www.edukacjafilmowa.pl, tworzoną przez Centralny Gabinet Edukacji Filmowej. Jest również autorką książki "Dotyk światła. O zmysłowym doznawaniu kina", która poświęcona jest zmysłowym aspektom projekcji filmowej i kultury chodzenia do kina.

Dr Budzik w swojej pracy chce angażować publiczność w samodzielne doświadczanie danego zagadnienia i zachęca ich do tworzenia własnych modeli zabawek optycznych i inscenizacji działania planu filmowego. Jej działania skierowane są do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym oraz dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, którzy chcą wprowadzać w życie edukację filmową.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera