Rafał Motriuk - nauka na radiowej antenie

Jako korespondent naukowy Rafał Motriuk przygotowuje materiały popularyzujące naukę w serwisie Informacyjnej Agencji Radiowej, a także na antenach Polskiego Radia. W Wielkiej Brytanii wydawał program naukowy "Science In Action” emitowany na antenie BBC World Service. Współpracuje też z działem naukowym Tygodnika Powszechnego i wykłada m.in. przedmiot "Dziennikarstwo naukowe" w dwóch uczelniach.

Dziennikarz Polskiego Radia - Rafał Motriuk jest kandydatem w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Media.

Karierę rozpoczął w Polskim Radiu Wrocław w 1996 roku jako student IV roku filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Był producentem, prezenterem i reporterem. Od 1999 roku pracował w Sekcji Polskiej BBC w Londynie jako wydawca i producent dzienników radiowych oraz programu „Reflektor”. Był również wydawcą i producentem anglojęzycznego programu naukowego "Science In Action” emitowanego na antenie BBC World Service. Otrzymał nagrodę BBC.

Od maja 2006 roku pracuje jako korespondent naukowy Polskiego Radia. Regularnie publikuje materiały popularyzujące naukę w serwisie Informacyjnej Agencji Radiowej, a także na antenach Polskiego Radia oraz w Rozgłośniach Regionalnych Polskiego Radia. Publikuje około 150 materiałów radiowych/internetowych miesięcznie.

"W przejrzystej formie, prostym i zrozumiałym językiem tłumaczy odbiorcom serwisu IAR i słuchaczom Polskiego Radia nawet najbardziej zawiłe zagadnienia naukowe z różnych dziedzin nauki. Jego materiały cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów IAR" - pisze w konkursowym zgłoszeniu dyrektor-redaktor naczelny IAR Mariusz Borkowski.

Współpracuje też z działem naukowym Tygodnika Powszechnego. Aktywnie uczestniczy w Pikniku Naukowym Polskiego Radia. Brał również udział w konferencji TEDx we Wrocławiu. Od 2010 roku wykłada dziennikarstwo, w tym przedmiot "Dziennikarstwo naukowe" na Uniwersytecie Wrocławskim i w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, w języku polskim i angielskim.

W listopadzie 2006 roku ukazała się książka Rafała Motriuka pt. „Prosta droga do sukcesu”. Dziennikarz był też autorem bloga "Autyzm-dziennik ojca". Temat autyzmu poruszył też w radiowej Trójce w audycji: "Oni dla innych są +dziwni+" http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/578472/

Przykładowe materiały Rafała Motriuka można znaleźć na stronach: http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/952196,Minela-Marsa-i-zmierza-w-kierunku-Slonca-Nadlatuje-kometa-stulecia;

http://tygodnik.onet.pl/cywilizacja/autyzm-zrozumienie-i-wsparcie/l5vhv;

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/867223/;

http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/869004/.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wielki Obłok Magellana. Fot. Ireneusz Nowak/ APOD NASA

    Ireneusz Nowak autorem zdjęcia dnia NASA z 2 października

  • fot. materiały prasowe

    W cyklu “Zapytaj fizyka”: o czarnych dziurach i zjawiskach zależnych od czasu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera