Niepozorna część mózgu pomaga nam w podejmowaniu decyzji

Niewielka część mózgu zwana uzdeczką (habenula), którą dotychczas kojarzono z depresją i posiadaniem osobowości unikającej, może odgrywać ważną rolę w procesie podejmowania decyzji - poinformowali naukowcy na łamach pisma "Nature Neuroscience".

Podczas swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver (Kanada) obserwowali szczury, które musiały wybierać - albo otrzymywać jeden smakołyk (nagrodę), który był zapewniony, albo cztery smakołyki, które nie zawsze się pojawiały. Gryzonie częściej wybierały większą nagrodę, jeżeli koszty (w tym wypadku czas oczekiwania) były niższe, a mniejszą - jeżeli ryzyko było większe.

Wcześniejsze analizy wskazywały, że dezaktywacja uzdeczki spowoduje, iż szczury będą wybierały większe porcje bez względu na ryzyko. Stało się jednak inaczej. Gryzonie nie przejawiały jakiejkolwiek chęci wyboru i decydowały się raz na jedną, raz na drugą opcję, nie bacząc na ryzyko.

Jak zauważa autor badań prof. Stan Floresco, rola jąder bocznych uzdeczki nie była dotąd w pełni rozumiana, a nowe dane mogą mieć implikacje dla leczenia depresji, a także innych zaburzeń psychicznych związanych z problemami w zakresie podejmowania decyzji.

"Głęboka stymulacja mózgu, która dezaktywuje uzdeczkę, ma łagodzić objawy depresji u ludzi. Nasze wyniki sugerują jednak, że poprawa niekoniecznie jest wynikiem lepszego samopoczucia, lecz tego, że pacjenci po prostu nie zwracają tak dużej uwagi na czynniki, które wprowadzają ich w stany depresyjne" - mówi prof. Floresco.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera