Cyfrowe Archiwum Uranii z numerami przedwojennymi

Cyfrowe Archiwum Uranii wzbogaciło się o kolejne egzemplarze czasopisma i udostępnia teraz numery ze wszystkich lat międzywojennych (1922-1939) – informuje redakcja czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Archiwum zawiera zeskanowane całe egzemplarze kolejnych numerów czasopisma od roku 1922 aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Są to pliki w formatach PDF oraz DjVu, które zostały odpowiednio przetworzone, tak aby można było przeszukiwać treść artykułów.

W archiwum Uranii można znaleźć m.in. artykuły prawdopodobnie najstarszego żyjącego astronoma na świecie, 100-letniego prof. Antoniego Opolskiego, które pisał, gdy był zaczynającym swoją karierę naukowcem. Na przykład w numerze 3/1937 znajduje się przekrojowy artykuł zatytułowany "Źródła promieniowania gwiazd".

Dostępny jest także ostatni numer "Uranii" wydany przed wybuchem II wojny światowej (3/1939). W trakcie wojny wydawanie czasopism było zawieszone i wznowiono je w 1946 roku.

Z ciekawych informacji można natknąć się na doniesienia o odkryciu planety transneptunowej (numery 1-2/1930 i 3-4/1930). Pluton przez długi czas był uznawany za planetę Układu Słonecznego, ale kilka lat temu Międzynarodowa Unia Astronomiczna postanowiła uporządkować terminologię kategorii obiektów w naszym układzie planetarnym i Pluton stracił status planety.

Współcześnie w województwie kujawsko-pomorskim działa sieć szkolnych obserwatoriów astronomicznych, nazywanych astrobazami. W numerze 4/1937 „Uranii” znajduje się apel o zakładanie tego rodzaju placówek, a w numerze 2/1938 artykuł o szkolnym obserwatorium przy Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Bąkowicach pod Chyrowem. Obecnie szkoła ta nie istnieje, a miejscowość znajduje się na Ukrainie, niedaleko granicy z Polską.

W archiwum zawarte są wszystkie przedwojenne numery czasopisma oprócz 2/1932, ale redakcja „Uranii” poinformowała, że prowadzi rozmowy z bibliotekami uniwersyteckimi posiadającymi ten egzemplarz i wkrótce udostępni skan. W planach jest także dodanie przeszukiwalnego indeksu ze spisami treści roczników.

Cyfrowe Archiwum Uranii jest dostępne pod adresem: http://urania.pta.edu.pl/archiwum

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • Fot. materiały prasowe

    J.Kosiec: jest jeszcze szansa na kontakt z EagleEye; w planach trzy kolejne satelity

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera