Jerzyki faktycznie pozostają w przestworzach przez pół roku

Nowe badania pozwalają sądzić, że coś w tym jednak jest: jerzyki alpejskie pozostają nieprzerwanie w powietrzu ponad pół roku, nie odpoczywając nawet po migracji z Europy, gdzie się rozmnażają - do Afryki północnej. Ptaki te opisano w "Nature Communications".

Mimo braku bezpośrednich dowodów powszechnie uważa się, że niewielkie ptaki zwane jerzykami większość swojego życia spędzają w powietrzu. "Do niedawna tak długotrwała aktywność związana z lokomocją została opisana jedynie u zwierząt żyjących w morzach" - zauważa jeden z autorów publikacji, Felix Liechti ze Szweckiego Instytutu Ornitologicznego w Sempach.

Liechti i jego współpracownicy zbadali trzy jerzyki alpejskie (Tachymarptis melba). Rzadką możliwość ich schwytania mieli w jednym z miejsc, w którym jerzyki przychodzą na świat, w Szwajcarii. Wtedy właśnie założyli im rejestratory danych, ważące zaledwie 1,5 g. Te maleńkie urządzenia gromadziły informacje na temat miejsca przebywania ptaków i ich przyspieszenia w locie. Z pomiarów wynika, że wszystkie trzy jerzyki pozostawały w powietrzu przez ponad 200 dni. Badanie przypadło na czas ich migracji oraz pobyt w Afryce, gdzie jerzyki spędzają zimę.

Już wcześniej zakładano, że ptaki, które dopiero co przyszły na świat, mogą pozostawać w powietrzu nawet trzy lata, a lądują dopiero wtedy, gdy będą gotowe do lęgów. Nie było na to jednak naukowego potwierdzenia - zaznacza Liechti.

Jerzyki doskonale przystosowały się do napowietrznego trybu życia - w locie polują na owady i niemal na pewno również w powietrzu śpią. "Zakładano, że ptaki te +śpią+ tylko kilka sekund, albo wykorzystują w tym czasie tylko połowę mózgu, podczas gdy druga połowa odpoczywa" - tłumaczy Liechti.

Niektórzy badacze sądzą jednak, że jerzyki mogą nie spać w ogóle. "Nasz zespół wykazał, że delfiny i orki potrafią być aktywne i nie spać co najmniej 90 dni, jak też funkcjonować w warunkach silnego ograniczenia nawet do 150 dni po urodzeniu" - mówi cytowany na stronie "New Scientist" Jerry Siegel z University of California w Los Angeles. Badacz przypomina również wyniki prac świadczących o tym, że w okresie godowym bataliony nie śpią całymi tygodniami, a delfiny mogą sprawnie funkcjonować bez snu nawet 15 dni. (PAP)

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera