Prof. Siemionow doktorem h.c. Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Prof. Maria Zofia Siemionow, pracująca od lat w USA specjalistka w dziedzinie transplantologii, otrzymała w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Poznańska uczelnia doceniła prof. Siemionow m.in. za zasługi związane z rozwojem transplantologii, wdrożeniem nowych programów szkolenia lekarzy w zakresie mikrochirurgii i transplantologii oraz pracy na rzecz rozwoju i promocji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W grudniu 2008 roku zespół pod kierownictwem prof. Siemionow dokonał pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. W wyniku 22-godzinnej operacji postrzelonej kobiecie przeszczepiono ok. 80 proc. twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Przeszczep polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie ze strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

„Nie było najmniejszych wątpliwości, że prof. Siemionow jest godna zaszczytu ze względu na jej osiągnięcia w zakresie dokonania (...) prawie całkowitego przeszczepu twarzy, opracowania zasad nowych terapii komórkowych wzbudzających tolerancję w transplantologii, oraz nowych metod wspomagających regeneracje nerwów obwodowych" - podkreślił w laudacji prof. Michał Drews.

Prof. Siemionow była wzruszona nadaniem jej tytuły doktora honoris causa. "To największe wyróżnienie z własnej uczelni, jakie można otrzymać, ale również honor i ogromny przywilej. Mam ogromną satysfakcję, ponieważ ta uczelnia dała mi wszystko. Moje osiągnięcia naukowe są wynikiem pracy tych, którzy mnie kształcili, byli mentorami i wspomagali moją karierę" - powiedziała.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Prof. Siemionow urodziła się 3 maja 1950 roku w Krotoszynie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1974 roku, a tytuł profesora w 2007 roku. Od 1995 roku pracuje w Departamencie Chirurgii Plastycznej The Cleveland Clinic w Cleveland Ohio (USA) na stanowisku dyrektora naukowego Wydziału Chirurgii Plastycznej oraz kierownika szkolenia w zakresie mikrochirurgii.

Jest autorką blisko 400 opublikowanych prac naukowych, 58 publikacji książkowych, w tym 3 monografii. Profesor jest również posiadaczką czterech patentów.

Prof. Siemionow jest ósmą osobą, której nadano tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera