Prof. Maria Siemionow odebrała w Poznaniu Złotego Hipolita

Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król (P) i wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal (L) wręczają nagrodę Złotego Hipolita wybitnej transplantolog prof. Marii Siemionow (C). Fot. PAP/ Jakub Kaczmarczyk 04.09.2015
Prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król (P) i wicewojewoda wielkopolski Dorota Kinal (L) wręczają nagrodę Złotego Hipolita wybitnej transplantolog prof. Marii Siemionow (C). Fot. PAP/ Jakub Kaczmarczyk 04.09.2015

Pracująca od lat w USA światowej sławy chirurg i transplantolog prof. Maria Siemionow odebrała w piątek w Poznaniu nagrodę Złotego Hipolita. Wyróżnienie jest przyznawane za działalność i osiągnięcia w pracy organicznej.

Honorowa nagroda przyznawana jest przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Na uroczystości w wielkopolskim urzędzie wojewódzkim statuetkę prof. Siemionow wręczył prezydent Towarzystwa dr Marian Król oraz wicewojewoda Dorota Kinal.

„To dla mnie nadzwyczajne wyróżnienie, szczególnie jako poznanianki, która ukończyła w tym mieście praktycznie wszystkie szkoły. Wyróżnienie związane jest po pierwsze z postacią Cegielskiego – wielkiego innowatora i poznaniaka, a po drugie z pracą u podstaw” – mówiła prof. Siemionow.

Tłumaczyła, że praca organiczna, praca u podstaw jest dla niej budowaniem wiedzy, doświadczeń i kształtowaniem młodych umysłów.

„Od tego gruntu, poprzez wiele pięter, aż do wieżowca wiedzy jesteśmy w stanie (…) stworzyć coś nadzwyczajnego. Przeszczep twarzy jest tylko jednym ukoronowaniem mojej pracy. Myślę, że ważniejsze jest, to iż dzięki niemu mogę zaprosić do mojego laboratorium na różnego rodzaju stypendia młodych poznaniaków i Polaków” – dodała.

W 2008 r. zespół pod kierownictwem Siemionow przeprowadził pierwszy w USA udany przeszczep twarzy u 46-letniej Connie Culp postrzelonej przez męża. W trakcie 22-godzinnej operacji kobiecie przeszczepiono ok. 80 proc. twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Przeszczep polegał na rekonstrukcji twarzy łącznie ze strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi.

Profesor Siemionow pracuje obecnie nad nowymi terapiami, które mają wspomagać przeszczepy, tak aby w przyszłości nie trzeba było stosować leków przeciwko odrzutom, tzw. leków immunosupresyjnych.

Obecny na wręczeniu Złotego Hipolita rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Jacek Wysocki podkreślił, że prof. Siemionow w różnych gremiach międzynarodowych czy podczas wywiadów w CNN podkreśla, że jest Polką, że kończyła Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, że tu zaczynała karierę zawodową. „Cóż może być piękniejszego, jeśli chodzi o promocję kraju, miasta i uczelni” – mówił.

Rektor przypomniał, że laureatka nagrody jest pracownikiem uczelni i kształci młodych chirurgów. „Mamy plany, aby rozwijać działalność naukową pani profesor, także na naszej uczelni” – zapowiedział.

Prof. Siemionow pochodzi z wielkopolskiego Krotoszyna; jest honorowym obywatelem tego miasta. Utrzymuje kontakty z Wielkopolską, współpracuje m.in. z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który przyznał jej tytuł doktora honoris causa, i którego jest absolwentką. Prof. została też nagrodzona medalem Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa.

Maria Siemionow urodziła się 3 maja 1950 r. w Krotoszynie. Dyplom lekarza medycyny uzyskała w 1974 r., a tytuł profesora w 2007 r. Od lat pracuje w USA.

Złoty Hipolit przyznawany jest od 2001 r. Jego pierwszym laureatem był Jan Paweł II. Wśród nagrodzonych są też m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Penderecki, Józef Glemp, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski czy Ryszard Kapuściński.

Statuetki otrzymują je reprezentanci nauki, Kościoła, kultury, polityki i gospodarki, którzy swoją działalnością i dokonaniami trwale zapisali się w świadomości społecznej.

PAP - Nauka w Polsce

pil/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: czeka nas epidemia raka wątroby; możemy temu zapobiec

  • Fot. Adobe Stock

    Lekarze: nowe leki na miastenię są drogie, ale ich wprowadzenie do leczenia może dawać oszczędności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera